درباره گواهینامه های ایزو

درباره گواهینامه های ایزو

درباره گواهینامه های ایزو و تحقیق در خصوص ایزو و گواهی ایزو مستلزم مطرح کردن چندین مقوله هست. درباره ایزو بایستی چند سوال و موضوع برای متقاضی شفاف سازی شود که مختصرا به آنها می پردازیم. مواردی چون ایزو چیست؟ گواهینامه ایزو چیست و چگونه صادر می شود؟ مراحل اخذ ایزو ، شرایط و مدارک و ضوابط اخذ گواهینامه ایزو ، مراجع صادر کننده ایزو ، روش دریافت گواهینامه ایزو ، از کجا ایزو بگیرم؟ اصالت گواهینامه ایزو ، تشخیص ایزو اصیل و معتبر از ایزو تقلبی ، انواع گواهی نامه های ایزو و بسیاری موارد دیگری که در مبحث ایزو مهم هست و اما اصولی ترین مواردی که درباره گواهینامه های ایزو مطرح هست، موارد بالاست.

ایزو چیست؟ ایزو ها الزامات تعریف شده و استانداردهایی هستند که درون سازمان جهانی ایزو تهیه و تدوین شده و منتشر می گردند. ایزوها توسط یک کد چهار الی 5 رقمی از همدیگر تمیز و تشخیص داده می شوند. ایزوهای منتشر شده هنگامی که درون یک شرکت طراحی و مستند سازی و پیاده سازی و اجرایی شوند در قالب گواهی نامه منتشر می شوند. ایزوها انواع مختلف و متعدد و بسیاری دارند. به طور کلی استانداردهای ایزو یکسری شون عمومی هستند: ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی ، ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و HSE سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی عمومی ترین انواع ایزو محسوب می شوند. دسته دیگر ایزوهای تخصصی هستند یعنی متناسب هر حوزه فعالیتی یک استاندارد تعریف گردیده است. ایزو22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ، ایزو 13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ، ایزو29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، ایزو 10015 سیستم مدیریت کیفیت آموزش و بسیاری از انواع استانداردهای تخصصی دیگر که در این مقال نمی گنجد.

گواهینامه ایزو همان الزامات و استانداردهای تعریف شده هستند که وقتی طراحی و پیاده سازی و اجرایی می شوند در قالب یک گواهی نامه برای شرکت متقاضی صادر می شود. نحوه صدور گواهی نامه ایزو را در ادامه برای متقاضیان به اختصار تشریح خواهیم کرد.

مراحل اخذ ایزو مطلب دیگری هست که درباره گواهینامه ایزو پیش میاید. مراحل اخذ گواهی نامه ایزو را می توان به شرح ذیل بیان کرد:

انتخاب هدف از گواهینامه ایزو

انتخاب نوع گواهی نامه ایزو

انتخاب مرجع صادر کننده ایزو

مستند سازی و پیاده سازی ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ایزو

ممیزی نهایی ایزو

ثبت و صدور گواهی ایزو

ابتدا شرکت متقاضی بایستی هدف خود را از اخذ گواهی نامه ایزو مشخص کند یعنی بداند چرا می خواهد گواهی ایزو دریافت کند؟ اهداف شرکتها به طور کلی شامل شرکت در مناقصات ، شرکت در بازارهای داخلی ، مطرح شدن در بازارهای جهانی ، صادرات ، رقابت در میان رقبا ، تبلیغات و برند سازی ، مطرح شدن در بازارهای داخلی و اهداف سری دیگر. سپس نوع گواهی نامه ایزو با توجه به حوزه فعالیت سازمان و نیاز سازمان بایستی مشخص گردد. سپس بایستی مرجع صادر کننده ایزو مشخص شود ( مراجع صادر کننده ایزو IAF و ایزو غیر IAF ) . سپس مستندات متناسب نوع استاندارد آماده می شود و بر طبق مستندات پیاده سازی صورت می گیرد. بعد از مرحله پیاده سازی ممیزی داخلی و درون سازمانی و ممیزی خارجی و برون سازمانی صورت می گیرد و شخص ممیز انطباقها و عدم انطباقها را بررسی می کند و سازمان مربوطه بایستی این عدم انطباقها را رفع کند و سپس طی ممیزی نهایی و بررسی پایانی ممیز مجوز صدور ایزو را صادر می کند و در نهایت مراجع صادر کننده ایزو تحت اعتبار ab های تحت اعتبار iaf گواهی نامه ایزو را صادر می کنند. این اصولی ترین و اصلی ترین راه اخذ ایزو هست و اما در خصوص مراجع غیر iafکه ab های اعتبار دهنده ی ایزو و cb های صادر کننده داخلی هستند این روند راحت تر هست و پیاده سازی به اختیار سازمان متقاضی ایزو بوده و ممیزی هم صوری انجام می گیرد. اما چیزی که هست اینست که گواهی نامه ایزو یی اصیل هست که تحت اعتبار iaf صادر گردد. توضیح بیشتر اینکه سازمان ایزو تنها نهاد بین المللی IAF را جهت صدور ایزو دارای قابلیت می داند و ایزو هایی را معتبر معرفی می کند که تحت اعتبار IAF هستند و تمامی کشورها هم درون IAF اعضایی دارند که بهشان AB گفته می شود. AB ها نهادهای دولتی اعتبار دهنده به CB های مراجع صادر کننده ایزو هستند و گواهی ایزو اینچنینی از لحاظ اعتبار دارای بالاترین سطح اعتبار هستند و ایزو با اصالت اینگونه صادر می شوند. مراجع غیر IAF اما دارای اعتبار هستند اما اعتبار داخلی دارند و کاربردی هستند و بسیار زیادند و همگی دارای یک سطح اعتبارند و اما آنچه مشخص هست دارای اعتباری در سطح IAF نیستند. در میان این مراجع یکسری شرکتها هستند که اقدام به صدور ایزو می کنند که تقلبی بوده و فتوشاپی هست و با رنگ و لعاب و اسامی ساختگی برگرفته از برندهای معتبر ظاهرا معتبر هستند و اما تقلبی هستند و تشخیص تقلبی بودنشان سخت هست پس شرکتهای متقاضی ایزو لزوما بهترست و بایستی با آگاهی کامل جهت اخذ ایزو اقدام کنند.

مرکز سیستم کاران به عنوان اولین و معتبرترین مراکز مشاوره و ثبت صدور ایزو تمامی اطلاعات لازمه درباره گواهینامه ایزو را به صورت رایگان توسط مشاورین با تجربه ارائه می کند. تمامی خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران رایگان بوده و صفر تا صد اخذ گواهی ایزو متناسب نیاز شما و زمان و هزینه ی شما متقاضی محترم را بر عهده می گیرد و شما را متناسب نیاز و وقتتان به گواهی ایزو درخواستی از مرجع درخواستی تان خواهد رساند.

 

لیست استانداردهای ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید