سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO

گواهی نامه ایزو یکی از مهمترین گواهینامه های مورد نیاز شرکتها هست جهت مقاصد مختلفی مخصوصا مناقصات . شرکتها و سازمانهای متقاضی ایزو بنابر اهداف مختلفی به دنبال گواهی ایزو هستند مقاصدی همچون تبلیغات و برند سازی ، رقابت با رقبای همکار ، شرکت در بازارهای ملی و بین المللی ( مناقصات ) ، پیاده سازی واقعی سیستمهای مدیریتی و بسیاری اهداف سری دیگر که تنها خود متقاضی ایزو می داند. هنگامی که یک شرکت مجموعه ای از الزامات و استانداردهای لازمه با هر حوزه ای را پیاده سازی کند و از سوی ممیز تایید گردد آن وقت می تواند گواهی نامه مورد نظرش را دریافت کند.

سیر تا پیاز گواهی نامه ایزو دغدغه غالب شرکتهای متقاضی اخذ ایزو هست. ایزو مبحثی ناشناخته هست وقتی از افراد سوال شود ایزو چیه؟ غالبا از این مقوله شناختی ندارند و فقط در حد نامی اسم ایزو را از طریق تلویزیون شنیده اند و اما شرکتها اطلاعاتشان نسبت به عامه مردم بیشتر هست و شاید اطلاعی اولیه نسبت به دیگران داشته باشند که البته آن هم کافی نیست. سیر تا پیاز گواهی نامه ایزو چندین مبحث را در بر میگیرد و شامل چند سرفصل مهم می شود:

ایزو چیست؟

مراحل اخذ گواهی نامه

انواع گواهی ایزو

مراجع صادر کننده ایزو

هزینه اخذ گواهینامه ایزو

مدت زمان اخذ گواهی ایزو

و بسیاری مباحث دیگر و سر فصلهای دیگر که در خصوص مبجث ایزو پیش خواهد آمد. در ذیل به تفسیری کوتاه در خصوص این چند سرفصل می پردازیم:

ایزو چیست

ایزو چیست؟

ایزو یکسری از الزامات و استانداردهای تعریف شده جهت مشاغل و شرکتهای مختلف هست که درون سازمان بین المللی ایزو تهیه و تدوین شده و سپس منتشر میگردد. مقر این سازمان در ژنو سوئیس هست و تمامی کشورها در آن عضو هستند. تمامی انواع استانداردها و الزاماتشان متناسب با نیاز سازمانها و حوزه فعالیت آنها درون سازمان ایزو تدوین شده و سپس منتشر می گردد. استانداردهای بسیاری در این سازمان تدوین شده اند که تعدادشان بسیار زیاد هست و متناسب هر حوزه فعالیت یک استاندارد و حتی چندین استاندارد مختلف تدوین شده است.

 

انواع ایزو

انواع گواهی نامه ایزو

همان طور که گفته شد استانداردهای بسیاری درون سازمان ایزو تدوین شده اند و منتشر گردیده است. به طور کل می توان استانداردهای ایزو تدوین شده سازمان جهانی ایزو را به دو دسته طبقه بندی کرد: استانداردهای ایزو عمومی ، استانداردهای ایزو تخصصی .

استانداردهای ایزو عمومی ، گواهی نامه های ایزو عمومی برای همه ی شرکتها مفید و کافی هیت فرقی ندارد چه حوزه فعالیتی دارند اما این گروه گواهی نامه های ایزو عمومی الزاماتی را تعریف می کند که برای همه ی آنها کاربرد دارد. عمومی ترین و مهمترین انواع ایزو که از تمامی انواع ایزو کاربردی تر محسوب می شود، سه استاندارد بسیار معروف هست: ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی . این سه گواهی نامه مهمترین و عمومی ترین انواع ایزو هستند که به قدری مهم هستند که وقتی این سه سیستم مدیریتی یکسان و به صورت هماهنگ و یکپارچه پیاده سازی گردند می گویند سازمان موفق به طراحی و پیاده سازی یک سیستم مدیریت یکپارچه درون سازمانش شده است.

استانداردهای ایزو تخصصی ، گواهی نامه های ایزو تخصصی که الزامات مورد نیاز یک حوزه فعالیت خاص را بیان و تعریف میکند و قسمت عمده ای از استانداردها را تشکیل می دهد زیرا متناسب حوزه فعالیت هر سازمان یک یا چند استاندارد تهیه و تدوین شده است. از این میان می توان به این استانداردها به عنوان نمونه اشاره کرد که بیشترین کاربرد را دارند:

ایزو22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی جهت فعالیت شرکتها در زمینه صنایع غذایی و یا زنجیره تامین صنایع غذایی

ایزو29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی که مورد استفاده شرکتهای فعال و مرتبط در حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی هست

ایزو10015 سیستم مدیریت کیفیت- آموزش جهت شرکتها و سازمانهایی که در حوزه آموزش فعالیت می کنند

ایزو29990 سیستم مدیریت کیفیت خدمات آموزش جهت موسسات غیر رسمی مجموعه هایی که به صورت تخصصی فعالیتشان در حوزه آموزش تعریف می گردد.

ایزو10006 سیستم مدیریت کیفیت- مدیریت پروژه مختص شرکتها و سازمانهایی هست که حوزه فعالیتشان به صورت پروژه محور هست.

ایزو20000سیستم مدیریت خدمات IT مختص مجموعه ها، شرکتها و سازمانهای فعال درحوزه ی IT درجهت ارتقا سطح خدمات تخصصی IT سازمانها تدوین شده است.

ایزو 15189 سیستم مدیریت کیفیت ویژه آزمایشگاه تشخیص طبی

ایزو 13485سیستم مدیریت کیفیت ویژه تجهیزات

ایزو16949 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودرو

و بسیاری انواع استاندارد دیگر که ما تنها جهت آشنایی متقاضیان تعداد محدودی از معروفترین این استانداردهای ایزو را بیان کردیم.

مراحل اخذ گواهینامه ایزو

مراحل اخذ و صدور گواهی نامه ایزو به طور کلی شامل این مراحل می شود:

تعیین هدف از اخذ گواهینامه ایزو

انتخاب انواع گواهی نامه ایزو

تعیین مرجع ثبت و صدور گواهی ایزو

مستند سازی و پیاده سازی ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و ممیزی نهایی

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

ابتدا شرکت متقاضی و متقاضیان اخذ گواهینامه ایزو باید هدفشان را از اخذ ایزو مشخص کنند. شرکتها با اهداف مختلفی اقدام به اخذ و صدور گواهینامه ایزو می کنند: جهت شرکت در مناقصات ، شرکت در بازارهای ملی و بین المللی ( صادرات ) ، رقابت با رقبای همکار ، تبلیغات و برند سازی ، پیاده سازی واقعی ایزو و بسیاری اهداف سری دیگر که خود متقاضیان اخذ ایزو می دانند. بعد از تعیین هدف از اخذ ایزو نوبت به نوع گواهی ایزو متناسب نیاز سازمان می رسد که در بالا به طور خلاصه بیان شد و شرکت متقاضی باید بداند که به کدام نوع ایزو نیاز دارد و البته سه استاندارد ایزو عمومی که در بالا بیان شد را در صورت امکان دریافت کنند. بعد از انتخاب نوع گواهی ایزو نوبت به تعیین یک مرجع صادر کننده ایزو می رسد که بسیار بسیار مهم هست. شرکتهای بسیاری هستند که اقدام به صدور ایزو می کنند و بسیاری از آنها خود را معتبرترین می دانند و رقبایشان را فاقد اعتبار می دانند و معرفی می کنند. پس اطلاع از مراجع معتبر صادر کننده ایزو بسیار مهم هست که متقاضیان محترم می توانند با یک تماس با مرکز سیستم کاران اطلاعات لازم را دریافت کنند و مراجع معتبر ایزو را بشناسند و با خیال راحت نسبت به اخذ گواهینامه ایزو اقدام کنند. در مرحله بعد مستندات متناسب استاندارد مورد نظر آماده می شود و بعد با توجه به مستندات پیاده سازی انجام می گیرد. در نهایت ممیزی توسط شخص ممیز انجام می گیرد و انطباقها و عدم انطباقها بررسی می شود و عدم انطباقها رفع می شود و در نهایت طی ممیزی نهایی ممیز اجازه صدور گواهی ایزو را صادر می کند.

 

مراجع صادر کننده ایزو

مراجع صادر کننده ایزو را در اصطلاح سی بی می نامند که خود این سی بی ها تحت اعتبار یک نهاد دولتی با عنوان ای بی فعالیت می کنند و مدیریت می شوند و در نهایت خود ای بی بایستی تحت اعتبار یک نهاد بین المللی با عنوان آی ای اف فعالیت کند. یکسری مراجع ساختگی در ایران بخصوص نیز هستند که تحت اعتبار آی ای اف نیستند و ای بی و سی بی مستقل از آی ای اف هستند و به این دست مراجع غیر آی ای اف می گویند.

هزینه و زمان اخذ ایزو

هزینه و مدت زمان اخذ گواهی نامه ایزو

هزینه و مدت زمان اخذ گواهینامه ایزو برای اغلب شرکتها به خصوص شرکتهای نوپا بسیار مهم هست و به دنبال اخذ گواهی ایزو فوری و ارزان هستند و بابت هزینه و زمان اخذ ایزو بسیار اهمیت می دهند و اما بایستی مراقب باشند انقدر این هدف اخذ ایزو فوری و ارزان آنها را درگیر نکند که در دام مراجع صادر کننده ایزو تقلبی بیوفتند. جهت اخذ گواهی ایزو متناسب زمان و هزینه خود با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید.

مرکز سیستم کاران به عنوان یک مرکز عام المنفعه از سیر تا پیاز گواهی نامه ایزو و اخذ ایزو را به شما توضیح داده و شما را به گواهی ایزو معتبر متناسب وقت و هزینه و نیازتان می رساند.

 

سیر تا پیاز گواهینامه ایزو ISO صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید