صدور گواهينامه ايزو

صدور گواهينامه ايزو

تمامی سازمانها و ارگانهايي كه قصد دارند وارد بازار رقابت با ديگر رقباي خود شوند يا كارخانه هاي توليدي به جهت اينكه با ارائه و تولید كالاي استاندارد ، اعتماد مشتري را جلب كنند و تقاضاي بيشتر و در نهايت فروش بيشتري داشته باشند به استاندارد بودن كالا و خدمات خود توجه زیادی نشان ميدهند. به عبارتي وقتي كالا و خدمات يك سازمان بخواهد در حد اعلا باشد بايد استاندارد سازي شود و جهت اين امر و استاندارد سازی واقعی و بهبود کیفیت خدمات و محصولات پياده سازي ایزو کمک شایانی کرده و بسیار حائز اهمیت هست. زمانی که یک شرکت می خواهد جهت اخذ ایزو اقدام کند در ابتدا بایستی شناختی ابتدایی در خصوص ایزو و گواهی نامه ایزو داشته باشد و سپس برایش سوال پیش خواهد آمد که شرایط صدور ایزو چیست؟

 

گواهينامه ايزو چيست و شرايط و مراحل صدور ایزو كدام است؟

ايزو يك استاندارد بين المللي در جهان ميباشد كه وظيفه يكسان سازي و استاندارد سازي عوامل و كارهاي قانوني در جهت توليد و خدمات بهتر بر پايه استاندارد جهاني را شامل ميشود.iso  یك سازمان بين المللي استاندارد هست که از تمامی کشورها عضو فعال دارد كه ايران نیز يكي از اعضاي این سازمان هست. استانداردها در این سازمان تدوین شده و منتشر می شوند. سازمان ایزو تنها نهاد IAF را در خصوص ایزو معتبر می داند و گواهی ایزو یی را قبول دارد كه در نهایت تحت اعتبارiaf باشد و اصطلاحا آی ای افی IAF ی باشد و چنانچه تحت اعتبار iaf نباشد و در نهایت اصالتش به IAF نرسد و اصطلاحا غیر IAF باشد اعتبار دارد و اما قطعا نه به حد گواهی IAF و دارای اعتبار داخلي هست و جهت فعالیت در بازارهای جهانی در اکثریت موارد نوع غیر IAF کفایت نمی کند، اما جهت شرکت در مناقصات ، تبلیغات و برند سازی ، رقابت با رقبای همکار و بسیاری موارد دیگر شرکتها می توانند از انواع گواهی ایزو غیر IAF بهره بگیرند.

مزایای دريافت گواهينامه ايزو جهت سازمانها براي کلیه ی جامعه هم قطعا سود دارد يعني وقتي موسسه اي گواهينامه ايزو ميگيرد بدين معناست كه محصول و خدماتش از لحاظ ایمنی و کیفیت استاندارد بوده و خیال جامعه از استفاده از خدمات و محصولات آن سازمان راحت خواهد شد. همچنین باعث می شود که سازمان دریافت کننده ایزو در میان رقبای همکار خود از همه موفق تر باشد و مشتریان را به سمت خودش جلب نماید و مزیت بزرگ دیگر صادرات ديگر كشورهاي جهان خواهد بود که شرکتهای دارای گواهی ایزو می توانند به راحتی به واسطه گواهی ISO به دیگر کشورها صادرات نمایند و حتی دولت روي اين سازمان سرمايه گذاري خواهد كرد. در جامعه كنوني بر حسب تنوع كالا و خدمات و اينكه مصرف كننده نميداند كدام كالا و خدمات كيفيت بهتري دارد و به سراغ كدام خدمات بايد برود كه كيفيت برتر دارد در اينجا گواهينامه ايزو و استاندارد بودن خدمات اين مساله را براي مشتري روشن ميكند. جهت اخذ ايزو ابتدا سازمانها بايد بدانند كه گواهينامه ايزو انواع مختلفي دارد و اينكه به چه منظور به دنبال اخذ گواهينامه ايزو باشند. در اینجا مراجع صادر کننده ایزو سازمان و موسسات را راهنمایی و هدايت ميكند كه كدام يك از انواع گواهي ایزو را تقاضا كنند. از میان انواع ایزو گواهينامه iso 9001 و iso 14001 و همچنين iso45001 به عنوان عمومي ترین و مهمترین انواع ایزو جهت تمامی مشاغل و زمینه های فعالیت قابل دريافت ميباشد و مثمر ثمر خواهد بود. همه ي سازمان ها و شركت ها مي توانند طبق شرايط و ضوابط و رعايت تعهدات لازم يكي يا چند مورد از گواهينامه هاي ايزو را دريافت كنند. مثلا شرکت متقاضی می تواند انواع عمومی ایزو را بگیرد و در کنار آن ایزو یا ایزو های تخصصی متناسب با صنایع و حوزه کاریش را دریافت کند. مثلا شرکتهای فعال در حوزه صنایع غذایی می توانند در کنار سه گواهی ایزو عمومی ، ایزو 22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی را دریافت کنند. شرکتهای فعال در حوزه صنایع و تجهیزات پزشکی ، ایزو 13485 و شرکتهای فعال حوزه نفت و گاز و پتروشیمی ایزو 29001 و همچنین هر سازمانی متناسب با نوع فعالیت خود می تواند از انواع ایزو تخصصی متناسب خود به همراه انواع گواهی ایزو عمومی که بیان شد بهره بگیرند.

گواهينامه ايزو 9001 عمومي ترين نوع استاندارد ایزو و به عبارتی مادر تمامی استانداردها محسوب ميشود كه كنترل كيفيت خدمات و محصولات را شامل ميشود و اينكه ويژگي محصول و خدمات بايد به گونه اي باشد كه مصرف كننده يك فرايند خوب را دريافت كند و بعد از اين هم به دنبال همان خدمات باشد چرا كه كيفيت بهتري داشته است. بعد از ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ايزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ايزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بسیار مهم هستند و عمومی ترین نوع استاندارد ایزو به شمار میایند و مکمل یکدیگرند و اصلا در کنار هم معنا پیدا می کنند و خیلی کم پیش میاید که شرکتی ایزو 14001 را داشته باشد و ایزو 45001 را نداشته باشد ویا ایزو45001 را داشته باشد و ایزو14001 را نداشته باشد.

 

صدور گواهينامه ايزو

صدور گواهينامه ايزو ، همانطور كه در مبحث بالا ذكر شد سازمان متقاضي صدور گواهينامه ابتدا بايد بداند به چه منظور به دنبال اخذ گواهينامه ايزو مي باشد یعنی اولین گام تعیین هدف از اخذ گواهی نامه ایزو می باشد. بعد شركت متقاضی ایزو بایستی بداند کدام نوع گواهی ایزو را می خواهد و شرکت صادر كننده ایزو بداند كدام نوع از گواهينامه را براي سازمان صادر كند، یعنی گام دوم تعیین نوع گواهینامه ایزو هست. در مرحله ي بعد شرکت متقاضی ایزو با رعايت يك سري شرايط و عوامل بايد در دوره هاي اموزشي مركز شركت و از قوانين انها مطلع شود و در همان زمينه انها را به كار ببرد مثلا در مورد گواهينامه ايزو 45001 كه مربوط به ايمني و بهداشت شغلي مي باشد بايد تمام نكات مربوط به ايمني و بهداشت رعايت شده باشد و نتيجه ي دوره هاي آموزشي در كل خدمات و توليدات اين سازمان نمايان شود، پس آموزشهای لازمه توسط یک مشاوره خبره ، می تواند گامی دیگر در جهت اخذ گواهی نامه ایزو و صدور ایزو باشد که سازمان متقاضی را در جهت پیاده سازی ایزو یاری می کند پس گام بعدی مستند سازی و پیاده سازی ایزو خواهد بود. در مرحله بعد بايد كارشناساني كه از طرف مركز صدور گواهينامه اعزام ميشوند و به آنها ممیز و افسر مميزي هم گفته ميشود سازمان متقاضی را ارزیابی کنند و انطباقها و عدم انطباقها را بررسی کنند و جهت رفع عدم انطباقها اقدامات لازم را انجام دهند، شخص ممیز با دقت و تبحر كامل بایستی جوانب كار را بسنجد و عدم انطباقها را گرفته و رفع شد پس گام بعدی ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و ممیزی نهایی هست و در نهایت چنانچه سازمان مربوطه از طرف ممیز مورد تاييد بود گواهينامه ایزو صادر می شود و ممیز اجازه صدور ایزو را خواهد داد پس گام نهایی صدور گواهینامه ایزو خواهد بود.

البته در بعضي موارد موسسات نوپا وقت و هزينه كافي جهت اخذ گواهينامه ايزو را ندارند كه در اين خصوص مراجع صادركننده ایزو غیر IAF پيشنهاد اخذ گواهينامه ارزان وفوري را به سازمان متقاضي ميدهند و يك مورد ديگر كه بايد در اين مبحث ذكر شود اينكه شركتهاي زيادي گواهينامه iso صادر ميكنند اما در بعضي مواقع اين گواهينامه ها نامعتبر ميباشد پس جهت اخذ گواهينامه هاي ايزو بايد به شركتهاي معتبر مراجعه كرد.

مرکز سیستم کاران به عنوان مرکزی عام المنفعه در خصوص گواهینامه ایزو و ثبت و صدور و اخذ ایزو با خدمات مشاوره رایگان و بسیاری خدمات رایگان دیگر در خدمت متقاضیان صدور گواهی ایزو می باشند تا گواهی ایزو معتبر متناسب نیاز آنها برایشان صادر گردد.

با ما در تماس باشید.

 

   صدور گواهينامه ايزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید