فروش ایزو 

فروش ایزو

فروش ایزو دغدغه شرکتهای متقاضی ثبت و صدور ایزو و اخذ ایزو می باشد که از کجا ایزو بگیرند؟ از کجا ایزو بخرند؟ فروش ایزو از طریق چه مراکزی ممکن هست؟خرید ایزو چگونه ممکن هست؟ هزینه خرید ایزو ؟ هزینه فروش ایزو ؟ و هزاران سوال و مدل پرسش که برای متقاضیان جهت خرید و فروش ایزو پیش میاید.

فروش ایزو به دلیل اینکه خب گواهی نامه ایزو یک کالا نیست که بتوان از در مغازه خرید یا بتوان آن را از مراکز در دسترس تهیه کرد. فروش ایزو عنوان درستی نیست و چیزی به عنوان فروش ایزو ، خرید ایزو و خرید و فروش ایزو همگی اصطلاحاتی هستند که برای متقاضیان سوال می شود اما منظور از فروش ایزو در حقیقت صدور ایزو هست و مراکز فروش ایزو ، مراجع ثبت و صدور ایزو هستند. فروش ایزو مراحلی دارد و شامل هزینه هایی می شود که در ذیل به این دو مبحث خواهیم پرداخت:

 

مراحل فروش ایزو

مراحل فروش ایزو یا همان مراحل اخذ ایزو و رسیدن به ایزو شامل مراحل زیر می گردد و با توجه به مراحل هزینه ها نیز متفاوت خواهد بود.:

انتخاب هدف از اخذ گواهینامه ایزو

انتخاب نوع گواهینامه ایزو

انتخاب مرجع صادر کننده ایزو

مستند سازی و پیاده سازی ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی

ممیزی نهایی

ثبت و صدور گواهی نامه ایزو

 

انتخاب هدف از اخذ گواهی نامه ایزو ، با توجه به هدف دریافت گواهی ایزو هزینه اخذ گواهینامه ایزو متفاوت هست. زمانی که شرکت متقاضی اخذ گواهی ایزو می خواهد ایزو بگیرد ابتدا بایستی هدفش را از دریافت گواهی ایزو مشخص کند که مثلا چنانچه بخواهد جهت شرکت در مناقصه ، تبلیغات ، رقابت و بسیاری اهداف دیگر گواهی ایزو بگیرد از مراجع ثبت و صدور گواهی غیر IAF نیز می تواند اقدام کند که ممکنست غالبا به آنها توصیه شود چرا که از لحاظ زمان و هزینه ، فوری و ارزان به دست میایند و متناسب نیاز سازمان و وسع و گستردگی و وضعیت مالی و اقتصادی مراجع صدور ایزو بسیاری وجود دارند. اما چنانچه شرکتی بخواهد برای صادرات اقدام به دریافت ایزو کند بایستی از گواهی نامه ایزو دارای اعتبار IAF استفاده کند که قطعا از لحاظ زمان و هزینه ، زمان و هزینه بیشتری در بر خواهد داشت. با توجه به نوع گواهینامه ایزو نیز هزینه ها متفاوت هست مثلا انواع عمومی گواهی ایزو ، ایزو9001 ، ایزو14001 و ایزو45001 از لحاظ هزینه ، هزینه کمتری جهت اخذ نیاز دارند و اما در خصوص انواع ایزو تخصصی به خصوص استانداردهایی که نیاز به آزمایش دارند و شرکت متقاضی خودش آزمایشگاه ندارد قطعا هزینه بیشتری را در برخواهد داشت. مراجع صادر کننده ایزو نیز تعدادشان بسیار هست و مهمترین قسمت هزینه شامل همین مرحله می شود زیرا که مراجع صادر کننده ایزو متفاوتند و دو دسته می شوند یا اینکه IAF هستند یا غیر IAF . مراجع صادر کننده ایزو IAF از لحاظ هزینه ، هزینه بیشتری را دارند و مراجع صادر کننده ایزو غیر IAF هزینه پایین تری را جهت ایزو دریافت می کنند. پیاده سازی نیز در مراجع IAF از لحاظ وقت و هزینه ، هزینه و زمان بیشتری را شامل می شود.

 

فروش ایزو شامل هزینه هایی می شود که به این نحو می توان آنها را تعریف کرد و اینگونه هزینه های فروش ایزو را طبقه بندی کرد:

هزینه صدور گواهینامه ایزو

هزینه استقرار و پیاده سازی

هزینه مشاوره ایزو

هزینه صدور گواهی نامه ایزو مهمترین قسمت هزینه های ایزو را در برمی گیرد که با توجه به نوع مرجع صادر کننده ایزو و اعتبار مراجع صادر کننده ایزو از لحاظ قیمت متفاوت هستند. بدان معنا که مراجع صادر کننده ایزو همان CB ها تحت اعتبار یک مرجع بالا دست با عنوان AB فعالیت کرده و اعتبار می گیرند که خود این AB ها بایستی تحت نظارت یک نهاد بین المللی با عنوان IAF فعالیت کنند که این نوع گواهی ایزو معتبرترین و بااصالت ترین نوع گواهی ایزو به حساب میایند. و سازمان جهانی ایزو که تمامی استانداردها در آنجا تدوین شده و منتشر می گردد تنها نهاد بین المللی IAF را در حوزه صدور ایزو معتبر می داند.

هزینه استقرار و پیاده سازی ایزو متغیر هست و از صفر تا میلیونها تومان متغیر هست قطعا سوال پیش میاید که چطور مگر می شود؟ بله هستند یکسری مراجع تقلبی و ساختگی که گواهی نامه ایزو صادر می کنند که تحت اعتبار IAF نیست و بر روی پیاده سازی تاکیدی ندارد و قطعا هزینه ای بابت پیاده سازی پرداخت نمی کند اما مراجع IAF برعکس بر روی پیاده سازی تاکید دارند و به همین جهت شرکتهای متقاضی گواهی IAF بابت هزینه پیاده سازی بایستی بدانند که متحمل هزینه می شوند.

هزینه مشاوره نیز یکی دیگر از هزینه هایی هست که در خصوص اخذ ایزو وجود دارد. شرکتهای متقاضی ایزو در تمامی مراحل نیازمند بهره بردن از یک مشاور هستند که هزینه های مشاوره ISO با توجه به میزان آگاهی مشاوره و سابقه و میزان تحصیلات مشاور متغیر خواهد بود.

مرکز سیستم کاران به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین مرجع ثبت و صدور و اخذ گواهینامه ایزو با حضور مشاورین برتر و خدمات آموزشی رایگان و بسیاری خدمات رایگان دیگر، در خدمت متقاضیان بوده و آنها را به گواهی ایزو متناسب باهدف و نیاز و وسعت و گستردگی سازمان خواهد رساند.

با ما در تماس باشید.

 

فروش ایزو  صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید