مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو

مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو

مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو اولین و مهمترین سوالی هست که متقاضیان اخذ گواهی ایزو با آن روبرو هستند و قطعا به دلیل ناشناخته بودن مبحث ایزو با این سوال روبرو خواهند شد که چگونه بایستی گواهی ایزو بگیرند. از طریق چه مرجع و نهادی؟ برای اخذ ایزو مغازه و دکان و شرکت مشخص و معین و عمومی نیست که متقاضیان اخذ ایزو بروند و از آنجا ایزو بگیرند پس قطعا با علم و تکنولوژی امروز در فضاهای مجازی و مخصوصا گوگل به دنبال مراکز و مراجع اخذ ایزو می روند. و به دنبال همین سرچ و جستجو با بسیاری مراکز و مراجع برمیخورند که شاید هیچ اصالتی ندارند. اینگونه مراکز و مراجع ثبت و صدور و اخذ ایزو با دادن پول به گوگل و با ساخت اسمهای دهن پر کن و حتی با سوء استفاده از نام برندهای معتبر و پس و پیش کردن حروف و اضافه کردن پسوند و پیشوندهای مختلف خود را جزو اولین گوگل و صفحه اول بالا میاورند و اقدام به ثبت و صدور انواع گواهی ایزو می کنند که هیچ نوع اعتباری ندارد. به همین جهت شرکتهای متقاضی اخذ ایزو و متقاضیان دریافت گواهینامه ایزو بایستی با اطلاعات کافی جهت اخذ و دریافت گواهی ایزو اقدام نمایند. پس بایستی بدانند که گواهینامه ایزو اصیل دارای چه شرایطی هست و مراجع معتبر ایزو کدامند و چه خصوصیاتی مشخص کننده گواهی ایزو معتبر و اصیل هست. در ذیل جهت آشنایی متقاضیان با مبحث ایزو و مراجع اخذ ایزو به چند مبحث می پردازیم تا نهایتا خصوصیات مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو را بیان کنیم.

 

ایزو چیست؟

ایزو چیست؟

 ISO( سازمان بین المللی استاندارد سازی ) یک سازمان بین المللی مستقل ، و غیر دولتی است که استانداردهایی را برای اطمینان از کیفیت ، ایمنی و کارایی محصولات ، خدمات و سیستم ها تدوین می کند. استانداردهای ISO برای همین کیفیت و ایمنی محصولات و خدمات و سیستمها متناسب استانداردها و الزامات لازمه تهیه و تدوین شده اند. سازمان جهانی ایزو انواع متعدد و گسترده ای از استانداردهای انحصاری ، صنعتی و تجاری را تهیه و تدوین و توسعه و منتشر می کند و متشکل از نمایندگان سازمان های مختلف استاندارد ملی است. استانداردهای ISO بخش کلیدی جامعه هستند زیرا کیفیت و ایمنی محصولات و خدمات را در تجارت بین الملل تضمین می کنند. دیده می شود که تمامی مشاغل از استانداردهای ISO بهره مند می شوند و زیرا با بهبود سیستم ها و رویه های موجود می توانند به کاهش هزینه ها کمک کنند.

انواع گواهی ایزو

انواع گواهی ایزو

استانداردها چیست؟

اساساً ، آنها مشخصات جهانی برای محصولات ، خدمات و سیستم ها برای اطمینان از کیفیت ، ایمنی و کارایی هستند. آنها در تسهیل تجارت و اعتماد سازی نقش اساسی دارند. ISO تاکنون حدود 22521 استاندارد بین المللی ارائه داده است که تقریباً همه صنایع از فناوری گرفته تا ایمنی غذا ، خدمات ، کشاورزی و بهداشت را پوشش می دهد. با این حال ،ISO 9001  ISO 14001 و  و ISO45001 عمومی ترین انواع استاندارد ISO هستند و در اکثر انواع مشاغل و سازمان ها قابل استفاده هستند. استانداردهای بین المللی ISO بر همه افراد ، در همه جا تأثیر می گذارد.

ایزو 9001 این یک استاندارد شناخته شده برای ایجاد ، پیاده سازی و نگهداری "سیستم مدیریت کیفیت" برای هر شرکت خاص است. این کاربرد در صنعت از هر اندازه و سرمایه ای قابل استفاده است. آخرین و اصلاح شده استاندارد در سال 2015 منتشر شد و از آن زمان تاکنون دنبال می شود

ایزو 14001 استانداردی است که برای پیاده سازی سیستم مدیریت محیط زیست (EMS) باید انجام شود. این شامل سیاست ها ، فرآیندها ، برنامه ها ، اقدامات و سوابق است که قوانین حاکم بر نحوه تعامل شرکت شما با محیط را تعریف می کند. الزامات ISO14001 یک چارچوب و دستورالعمل برای ایجاد EMS برای هر سازمانی فراهم می کند. جهان از استانداردی که در سال 2015 تنظیم شده پیروی می کند.

ایزو 45001 این استاندارد درمورد آنچه باید برای پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی انجام شود، بیان می کند. این شامل سیاست ها ، فرآیندها ، برنامه ها ، اقدامات ، شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک و سوابق است که قوانین مربوط به بهداشت و ایمنی را تعریف می کند. این استاندارد از سال 2018 به جای OHSAS18001 منتشر شد و بسیاری از صنایع از آن پیروی می کنند.

ایزو 27001 ISO 27001 یک استاندارد امنیت اطلاعات است که آخرین نسخه آن در سال 2013 منتشر شده است،ISO 27001 یک سیستم مدیریتی را مشخص می کند که هدف آن قرار دادن امنیت اطلاعات تحت کنترل مدیریت است و نیازهای خاصی را ارائه می دهد. سازمانهایی که شرایط لازم را دارند ممکن است توسط یک سازمان صدور گواهینامه معتبر پس از اتمام موفقیت آمیز حسابرسی مورد تأیید قرار گیرند

ایزو 22000 این استاندارد الزامات مربوط به سیستم مدیریت ایمنی غذا (FSMS) را مشخص می كند تا به سازمانی كه مستقیم یا غیرمستقیم در زنجیره مواد غذایی است ، بتواند برنامه ، اجرای ، راه اندازی ، نگهداری و به روزرسانی FSMS با ارائه محصولات و خدمات بی خطر را مطابق با استفاده مورد نظر آنها این استاندارد در سال 2018 منتشر شد و به جای HACCP مطرح و مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری از صنایع از آن پیروی می کنند.

ایزو 50001 این یک استاندارد بین المللی داوطلبانه است که به سازمان ها چارچوبی را می دهد که در سطح بین المللی برای مدیریت و بهبود عملکرد انرژی خود شناخته شده است. این استاندارد اندازه گیری ، مستندات و گزارش استفاده و مصرف انرژی را نشان می دهد. این برنامه همچنین شامل شیوه های طراحی و تهیه تجهیزات برای استفاده از انرژی و سایر عوامل تأثیرگذار بر عملکرد انرژی است که می تواند توسط سازمان کنترل و تحت تأثیر قرار گیرد.

ایزو 20000 این استاندارد با ارائه یک مدیریت خدمات موثر IT در هر صنعت یا فرآیند کاری سروکار دارد. این یک استاندارد حیاتی است ، به خصوص تقریباً هر صنعت به IT وابسته است. این بر نحوه عملکرد شما و نحوه برقراری ارتباط تأثیر می گذارد - این یک عنصر اساسی در نحوه تجارت شما است.

ایزو 31000 این یک برنامه مدیریت ریسک است که جزئیات مبانی و ترتیبات مربوط به پیاده سازی ایمنی و مدیریت خطرات را با یک معیار شناخته شده بین المللی ارائه می دهد. پیاده سازی ایزو 31000 کلید پشتیبانی از یک تجارت موثر و تبدیل شدن به یک راهنمای مناسب برای کمک به سازمانها در دستیابی به اهداف ، شناسایی فرصتها و تهدیدها و اختصاص منابع برای درمان ریسک است.

و بسیاری انواع استاندارد ایزو دیگر که شرکتهای متقاضی اخذ و دریافت گواهی نامه ایزو بایستی در ابتدا نوع گواهی ایزو خود را در روند دریافت گواهینامه ISO مشخص کنند.

ISO-IAF

مراجع اخذ و صدور گواهینامه ایزو

صدور گواهینامه با اثبات اینکه محصول یا خدمات شما انتظارات مشتریان شما را برآورده می کند ، می تواند ابزاری مفید برای افزودن اعتبار باشد. برای برخی صنایع ، صدور گواهینامه یک شرط قانونی یا قراردادی است.

وقتی سازمانی سیستم مدیریتی را طبق یک یا چند استاندارد سیستم مدیریت ISO  پیاده سازی می کند ، مرحله بعدی معمول این است که آن سیستم مدیریتی توسط یک سازمان صدور گواهینامه تأیید شود. اگر سازمانی نیاز به تأیید سیستم مدیریتی خود داشته باشد (مطابق با  ISO 27001 ، ISO 9001 ، ISO 14001 ، ISO 45001 ، AS9100 ، ISO 20000 ، IATF 16949 یا ISO 13485) ، پس لازم است یک سازمان صدور گواهینامه را انتخاب کند.

وقتی شما به سایت ایزو به آدرس WWW.ISO.ORG مراجعه می کنید. درون این سایت تنها نهاد بین المللی IAF را دارای قابلیت ثبت و صدور ایزو می داند و در زمینه صدور ایزو تایید می کند. تمامی کشورها درون این نهاد عضویت دارند. نمایندگان کشورها درون نهاد بین المللی IAF ، AB ها هستند که خودشان گواهی ایزو صادر نمی کنند و بلکه این وظیفه را به دیگر نهادها واگذار می کنند که به آن CB می گویند. AB ها بایستی از قوانین IAF تبعیت کنند. پس مراجع معتبر صادر کننده ایزو یا همان CB ها بایستی تحت اعتبار AB هایی باشند که درون IAF عضو هستند و تحت اعتبار IAF که به چنین گواهی نامه ایزو ایزو IAF می گویند.

البته کشورمان ایران و حتی بسیاری کشورهای دیگر یکسری مراجع ساختگی نیز تاسیس کرده اند که AB و CB داخلی هستند و تحت اعتبار IAF نیستند و قطعا دارای اعتبار IAF نیستند و از اعتبار پایین تری برخوردارند اما در بسیاری موارد کار راه انداز هستند. به دلیل دستهای بسیار در این دست از مراجع صادر کننده ایزو بسیاری از دلالان و کلاهبرداران آمده اند و اقدام به صدور گواهی ایزو کرده اند که اعتباری ندارد و حتی خود را دارای بالاترین اعتبار معرفی می کنند و دیگر مراجع رقیب را بدون اعتبار و کلاهبردار معرفی می کنند.

مرکز سیستم کاران با آگاهی کامل از مراجع معتبر اخذ و صدور انواع گواهی ایزو و با حضور مشاورین خبره در خدمت متقاضیان محترم می باشد. تنها با یک تماس از خدمات مشاوره رایگان مرکز سیستم کاران و بسیاری خدمات رایگان دیگر بهره مند شوید و با کمترین هزینه و کوتاهترین زمان متناسب نیاز خود به گواهی ایزو مد نظرتان برسید.

 

مرجع اخذ و صدور انواع گواهی ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید