مستندات ایزو ، گواهینامه ایزو

مستندات ایزو ، گواهینامه ایزو

مستندات ایزو برای گرفتن گواهینامه ایزو چیست؟

مستندات ایزو یا مستندات ISO به مجموعه ایی از مدارکی گفته می شود که معرف الزامات مربوط به یک استاندارد ایزو خاص مثل سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 هست. در واقع وقتی یک مجموعه قصد دارد یک سیستم مدیریتی مطابق با الزامات ایزو بین المللی پیاده سازی کند بایستی آن الزامات را مستند سازی کند.

 

مستندات الزامی در متن استاندارد ایزو چیست؟

در هر استانداردی بطور شفاف گفته شده که سطح مستندسازی برای آن استاندارد ISO چقدر باید باشد. از آنجاییکه اکثر شرکتها ، سازمانها بدنبال پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت مطالبق با الزامات ISO9001 هستند ، لذا اکثرا بدنبال سطح و میزان مستندات مورد نیاز استاندارد ایزو 9001 هستند. طبق تعریف و تعیین عبارت خودش استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 حجم مستندات بشرح زیر تعریف میگردد.

 

سطوح و طبقه بندی مستندات بطور عمومی چیست؟

معمولا در هر استانداردی مخصوصا استاندارد سیستم مدیریت کیفیت مطابق با الزامات ISO9001 هرم سطوح و طبقه بندی مستندات به شرح زیر است:

خط مشی کیفیت

نظامنامه کیفیت ( شامل تشریح کلیه فرآیندها ، ماتریس فرایندها ، چارت سازمانی ، نقشه فرایندها و... )

روش اجرایی

دستورالعملهای کاری

فرم ها و گزارش ها

 

تهیه مستندات ایزو ISO بر عهده کیست؟

تهیه مستندات مربوط به استاندارد بر عهده افرادی خبره و با تجربه و تخصصی و تحصیلات مربوطه میباشد. بطور مثال تهیه مستندات مربوط به سیستم مدیریت کیفیت مطابق با استاندارد سری ISO 9000 را معمولا کارشناسان و یا مشاوران سیستم مدیریت کیفیت انجام میدهد. معمولا تحصیلات تخصصی این کارشناسان و مشاوران ISO9001 مهندسی صنایع هست. البته یک مهندس صنایع بایستی آموزشهای لازم تئوری و عملی را گذرانده باشد از جمله آموزشهای تئوری میتوان به دوره آموزشی ، تشرح مبانی الزامات و مستندسازی سیستم مدیریت کیفیت نام برد. آموزش عملی میتواند شامل انواع کارآموزی ها ، شرکت در کارگاه ها و همراهی در کنار سایر مشاورها و... باشد.

 

نمونه مستندات ISO نمونه مستندات ایزو

نمونه مستندات ISO نمونه مستندات ایزو شامل یک سری مستندات عمومی و تخصصی جهت الگو برداری میباشد. شما عزیزان میتوانید جهت دانلود رایگان نمونه مستندات عمومی و تخصصی سه سیستم شامل سیستم مدیریت کیفیت مطابق با استاندارد ISO9001 و سیستم مدیریت زیست محیطی مطابق با استاندارد ISO14001 ، و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی یا بهداشت حرفه ایی مطابق با استاندارد ISO45001 با مرکز سیستم کاران تماس بگیرند و فایل این مستندات و مدارک ISO ، مستندات ایزو ( مدارک ایزو ) را بطور کامل دریافت کنند و یا با مراجعه به کانال رسمی تلگرامی مرکز به آدرس @SYSTEMKARAN پس از عضویت در کانال تلگرامی رسمی مرکز عبارت نمونه مستندات ISO را سرچ کرده و فایل کامل مستندات ISO ، مدارک ایزو را بطور رایگان دانلود نمایید.

 

فایل Word نمونه مستندات ایزو مستندات ISO

نمونه مستندات ISO ، نمونه مستندات ایزو که مرکز سیستم کاران بطور رایگان در اختیار علاقمندان ، کارشناسان و مشاوران سیستم های مدیریتی قرار میدهد ، همگی در فرمت word است. دانلود رایگان فایل word نمونه مستندات ایزو ISO براحتی در کانال رسمی تلگرام مرکز به آدرس @SYSTEMKARAN موجود است و همچنین میتوانید با مرکز بصورت تلفنی تماس گرفته و فایل word مستندات ایزو مدارک ISO مدارک ایزو را بطور کامل و رایگان دریافت نموده و براحتی میتوانید نمونه مستندات ایزو ISO را ویرایش نمایید و برای مجموعه ی خودتان استفاده نمایید.

 

نمونه مستندات ایزو ISO خارجی و انگلیسی

در متن استاندارد چیزی تحت عنوان اینکه مستندات به چه زبانی باشد مطرح نشده است. ولی بدیعی است که مستندات و مدارک ایزو ISO میتواند به هر زبانی باشد. البته به زبانی که توسط سازمان یا شرکت استفاده کنند قابل فهم باشد. اینکه یک شرکتی تمایل داشته باشد بنا بر مصالح سازمانی خودش نسخه دوم و یا حتی نسخه اصلی به زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری داشته باشد.نسخه مستندات ISO موجود در شرکت سیستم کاران که حدود چهار صفحه در قالب word بطور رایگان در اختیار متقاضیان قرار داده میشود. بصورت فارسی است.

 

فرم درخواست ایزو

 

مستندات ایزو ISO عمومی مستندات تخصصی ایزو ISO

در هر شرکتی مستندات و مدارک ایزو ISO به دو دسته کلی تقسیم میشود. مستندات ایزو ، مدارک ایزو ، مستندات ISO ، مدارک ISO عمومی.

مستندات ایزو ، مدارک ایزو ، مستندات ISO ، مدارک ISO تخصصی.

مستندات ایزو عمومی به مستنداتی گفته می شود که در اکثر سازمانها ، شرکتها مشابه هست و در هر سازمان و شرکتی قابل استفاده است. مانند مستندات زیر:

روش اجرایی مدیریت اطلاعات مستند

روش اجرایی مدیریت بازنگری مدیریت

روش اجرایی مدیریت ممیزی داخلی

روش اجرایی مدیریت اقدامات پیشگیرانه

روش اجرایی مدیریت آموزش

مستندات ایزو تخصصی به مستنداتی گفته میشود که با توجه به ماهیت و زمینه فعالیت هر شرکتی متفاوت است و آن مستندات ISO مختص هر شرکتی و سازمانی می باشد. طبعا مستندات تخصصی ایزو یک شرکت ممکنه برای یک شرکت دیگر که زمینه فعالیتش فرق می کند کاربردی نداشته باشد. مثلا در یک شرکت تولید فرش ممکنه دستوالعمل کنترل رنگ خام وجود داشته باشد که این دستوالعمل کنترل رنگ خام در یک مجموعه خدماتی مانند آژانس هوایی اصلا کاربردی ندارد و بالعکس در آژانس هوایی ممکنه دستورالعملی موجود با شرکت تحت عنوان دستوالعمل و رزرو بلیط هواپیمایی خارجی که چنین دستوالعملی در یک کارخانه تولید فرش اصلا کاربردی ندارد.

مرکز سیستم کاران بزرگترین و اولین مرکز مشاوره و اطلاع رسانی در خدمت متقاضیان محترم می باشد

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.