هزینه HSE چقدر است؟

هزینه HSE چقدر است؟

هزینه های طراحی و اجرای سیستم HSE واقعی چقدر است؟

قبل از هر چیزی ابتدا باید بدانیم HSE چیست؟ HSE یک مدل ترکیبی از دو استاندارد OHSAS18001 و ISO14001 می باشد. برای دانستن اطلاعات بیشتر در مورد اصطلاح HSE یا HSE-MS اینجا را کلیک فرمایید.

مجموعه های متقاضی طراحی و اجرای HSE-MS همواره این سوال برایشان مطرح است که هزینه های واقعی طراحی وپیاده سازی HSE چقدر است؟ هزینه هایHSE شامل دو بخش است یک بخش هزینه های مربوط به طراحی، مستند سازی و اجرای سیستم مدیریت اچ اس ای است و یک بخش دیگر هزینه های مربوط به گواهینامه اچ اس ای است.در این مقاله منظور ما هزینه صدور گواهینامه اچ اس ای نیست، بلکه منظور هزینه های مربوط به طراحی، مستند سازی و اجرای سیستم مدیریت اچ اس ای است، این هزینه شامل سه بخش است:

1-                       هزینه طراحی سیستم مدیریت HSE-MS

2-                       هزینه مستند سازی سیستم مدیریت HSE-MS

3-                       هزینه پیاده سازی و اجرای سیستم مدیریت HSE-MS

این سه بخش بایستی توسط یک کارشناس HSE خبره و با تجربه صورت گیرد. معمولاً هزینه های دو بخش 1و2 هزینه های سنگینی نیست، اما هزینه پیاده سازی و اجرای HSE شاید کمی برای مجریان این سیستم سنگین به نظر برسد. البته این هزینه متناسب با حجم و گستره مجموعه متقاضی متغیر است. تجربه نشان داده که معمولاً به میزان چهار درصد از گردش مالی مجموعه متقاضی بایستی صرف اجرای HSE-MS شود. به طور مثال اگر در یک پروژه راهسازی که ارزش قرارداد آن 50 میلیارد تومان است ، بایستی حدود 2 میلیارد در بخش HSE بودجه ریزی گردد. برای همین اگر مجریان HSE و مخصوصاً جامعه پیمانکاران تمایل چندانی به اجرای واقعی و کامل سیستم مدیریت HSE ندارند و فقط به داشتن گواهینامه HSE اکتفا می کنند و بعضاً در بخش اجرایی به مستندسازی HSE آن هم فقط به خاطر گرفتن گواهینامه HSE می پردازند و درصد خیلی ناچیزی دست به اجرای واقعی می زنند.

البته اگر ما می دانستیم که با پیاده سازی و اجرای سیستم مدیریت HSE چه سرمایه گذاری عظیم و سودمندی می کنیم هیچ وقت این عدم تمایل را از خود نشان نمی دادیم.

امروزه گواهینامه HSE-MS تبدیل به یک واژه تبلیغاتی و یا یک ابزار امتیاز آور در مناقصات شده است و متقاضیان از اصل و اساس و کاربردی کردن این مدل دور افتاده اند.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران ، به عنوان یکی از بزرگترین مراکز اطلاع رسانی در خصوص طراحی، مستند سازی و اجرای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت محیط زیست و اخذ گواهینامه HSE در راستای ارائه خدمات مشاوره رایگان در خصوص آشنا کردن متقاضیان و علاقه مندان در این حوزه فعالیت می کند.

با ما در ارتباط باشید...

هزینه اخذ گواهینامه  HSE چقدر است ؟