گواهینامه ایزو - صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

گواهینامه ایزو - صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

شرکتهای فعال در حوزه ی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی برای اهداف مختلفی همچون شرکت در مناقصات بدنبال اخذ گواهینامه های بین المللی ISO مختص فعالان حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی هستند.

گواهینامه ایزو برای شرکتهای فعال نفت ، گاز و پتروشیمی شامل دو دسته کلی میکردند.

دسته اول

گواهینامه ایزو عمومی برای شرکت های نفت ، گاز و پتروشیمی

دسته دوم

گواهینامه ایزو تخصصی برای شرکت های نفت ، گاز و پترو شیمی

 

گواهینامه های ایزو عمومی برای شرکتهای نفت و گاز و پتروشیمی

شرکتهای فعال در زمینه نفت ، گاز و پتروشیمی هم مانند خیلی شرکتهای دیگر میتوانند گواهینامه های ISO عمومی مورد نیاز خود را دریافت نمایند. گواهینامه ایزو عمومی که اکثر شرکتها و سازمانها از جمله مجموعه های فعال در زمینه نفت ، گاز و پتروشیمی میگیرند به شرح زیر است.

سیستم مدیریت کیفیت ایزو9001 - ISO9001

سیستم مدیریتزیست محیطی ISO14001 ایزو 14001

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ایی ISO45001 ایزو 45001

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ایی و محیط زیست HSE-MS

چهار گواهینامه فوق پرکاربرترین استانداردها هستند که همه شرکتها و سازمانها بدنبالش هستند. شماهم میتوانید گواهینامه های عمومی بالا رابرای شرکت خودتان بگیرید همچنین جهت تکمیل اطلاعات خودتان برای داشتن اینکه چه گواهینامه ایزو عمومی دیگری وجود داردبا مرکز سیستم کاران تماس گرفته و بطور رایگان از خدمات مشاوره کارشناسان و مشاوران مرکز استفاده نموده و از بروزترین اطلاعات در مورد گواهینامه ISO عمومی برای همه شرکتها استفاده نمایید.

 

گواهینامه ایزو ویژه صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی

شرکتهایی که در زمینه نفت ، گاز و پتروشیمی فعالیت می کنند شامل تولید کنندگان قطعات و مجموعه های نفتی واردکنندگان و تامین کنندگان قطعات و مجموعه های نفتی و پیمانکاران نصب و اجرا و نگهداری و تعمیرات علاوه بر گرفتن گواهینامه های ایزو عمومی بدنبال گواهینامه ISO مختص صنعت نفت و گاز نیز هستند. استانداردها و گواهینامه های ویژه صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی بشرح زیر میباشد.

سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی و گاز طبیعی ایزو 29001 یا همان ISO29001 استاندارد ایزو 29001 از مهمترین گواهینامه های بین المللی ISO هست که همه شرکتهای فعال نفتی بدنبال آن هستند. البته نام دقیق استاندارد ISO29001 این است:

صنایع نفت ، پتروشیمی و گاز طبیعی بخش ویژه سیستم مدیریت کیفیت الزامات سازمانهای عرضه کننده خدمات و محصولات

استانداردهای نفتی به غیر از استاندارد ایزو 29001 که یک استاندارد جهانی و بین المللی است. استانداردهای دیگری وجود دارد که در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد دارند اما مثل ایزوهای بین المللی نیست. مانند استاندارد IW یا IP برای اطلاع از سایر استانداردهای پرکاربرد در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی میتوانید با تماس با مرکز سیستم کاران از آخرین اطلاعات و جدیدترین ویرایش استانداردهای نفتی مطلع شوید.

 

چه گواهینامه ایزویی برای شرکتهای نفت ، گاز و پتروشیمی ارجحیت دارد؟

بعضی از شرکتهای فعال در زمینه نفت ، گاز و پتروشیمی سئوال میکنند که چه گواهینامه ایزو در الویت است؟ اگر یک شرکتی بخواهد فقط یک گواهی ISO بگیرد طبعا گواهی ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت واجب است. چون استاندارد ایزو 9001 بعنوان یک استاندارد پایه و عمومی مطرح است ، جایز نیست بدون گرفتن گواهینامه ISO9001 سراغ گواهینامه های تخصصی و یا عمومی دیگر رفت. اگر شرکتی بخواهد علاوه بر ایزو 9001 استاندارد دیگری که متناسب با زمینه فعالیتش باشد بایستی استاندارد ISO29001 یا همان گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ویژه شرکتهای فعال در زمینه نفت ، پتروشیمی و گاز بگیرند. همچنین اگر شرکتی بخواهد استانداردهای بیشتری بگیرد میتواند گواهینامه ISO14001 ( سیستم مدیریت زیست محیطی ) و گواهینامه ISO45001 ( سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ایی ) و گواهینامه HSE-MS ( سیستم مدیریت ایمنی ، بهداشت و محیط زیست ) را اخذ نماید. برای دریافت تمامی مدارک ایزو عمومی و تخصصی فعالان نفت ، گاز و پتروشیمی از طریق مرکز سیستم کاران با مرکز تماس حاصل نمایید.

 

فرق بین ایزو 9001 و ایزو 29001

در واقع ایزو 29001 همان الزامات عمومی ایزو 9001 را شامل میشود بعلاوه یک سری الزامات مربوط به رعایت استانداردهای مرتبط با صنایع نفت ، پتروشیمی و گاز ، یعنی میتوان گفت تمام الزامات ایزو 9001 به نوعی در دل متن استاندارد ایزو 29001 میباشد.اما شایسته است که شرکت متقاضی گواهینامه ایزو 29001 حتما از قبل و یا بطور همزمان اقدام به اخذگواهینامه ایزو 9001 نیز کرده باشد.

 

سایر استانداردهای مرتبط با صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

علاوه بر استانداردهای بین المللی ISO در حوزه های تخصصی نفت و گاز و پتروشیمی یک سری کشورها اقدام به تهیه و تدوین استانداردهای محلی برای خود میکنند. هر چند که بهتر است بجای تهیه و تدوین استانداردهای محلی به سازمان استاندارد جهانی تمکین کنند. چون استانداردهای با پیش عنوان ISO بعنوان استانداردهای بین المللی تعریف شده و چون اکثر کشورهای این عضو سازمان استاندارد جهانی ایزو هستند لذا همه اعضاء نیز بایستی تک روی نکنند و با امجاع کامل به استانداردهای منتشر شده توسط سازمان ISO تمکین کنند.

 

فرم درخواست ایزو

 

مرکز سیستم کاران بعنوان بزرگترین و با سابقه ترین سازمان ارائه دهنده اطلاعات گواهینامه ایزو داخلی و بین المللی در خدمت کلیه علاقمندان و متقاضیان گواهینامه ISO29001 ، گواهی ایزو 29001 ، مدرک ایزو 29000 ( گواهینامه ISO29001 ) میباشد همچنین شما می توانید کلیه مستندات هر استانداردی را بطور رایگان از مرکز سیستم کاران تهیه نمایید.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.