گواهینامه ایزو | مراجع اخذ و صدور گواهینامه ایزو 

گواهینامه ایزو | مراجع اخذ و صدور گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو یکی از انواع گواهینامه های مهم و معتبری هست که شرکتها و سازمانهای مختلف با زمینه فعالیتهای متفاوت و متعدد بنابر اهداف مختلفی به دنبال آن هستند. خصوصا زمانی که شرکتی جهت مناقصه اقدامی می خواهد بکند ممکنست کارفرمای مناقصه گزار از شرکت مربوطه درخواست ارائه گواهینامه ایزو را بکند که اغلب این امکان وجود دارد که از متقاضیان شرکت کننده در مناقصه درخواست ایزو شود تا بتوانند حائز کسب امتیاز لازمه جهت شرکت در مناقصه و بردن مناقصه شوند. سه گواهینامه ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بیش از دیگر انواع ایزو که تخصصی و متناسب زمینه ی فعالیت سازمان هستند از متقاضیان درخواست می گردد. لذا شایسته هست که شرکتها و سازمانها از ابتدای فعالیت سه استاندارد ایزو9001 و ایزو14001 و ایزو45001 را بگیرند. همچنین این سه استاندارد فرای حوزه ی کاری سازمانها جهت بهبود روند کیفی و پیشرفت آنها نسبت به شرکتهای رقیب تاثیر بسیار شگرف و به سزایی دارد. همچنین شرکتها و سازمانهای صادر کننده برای صادرات قطعا به گواهینامه ایزو نیاز دارند تا بتوانند در بازار جهانی فعالیت کنند و محصولات و خدماتشان را به کشورهای دیگر صادر کنند. سازمانها همچنین جهت رقابت با رقبای خود و جلب مشتری اقدام به استاندارد سازی محصولات و خدمات و فرآیندهای خود می کنند تا با استفاده از استانداردها و مانور بر روی گواهینامه ها با مطرح کردن خودشان به عنوان یک شرکت معتبر مشتریان را جهت استفاده از کالا و خدمات ایمن و استاندارد به سمت خود بکشند. یکی دیگر از اهدافی که شرکتها را برای اخذ گواهینامه ایزو ترغیب می کند تبلیغات هست و شرکتهای متقاضی با اخذ ایزو می خواهند خودشان را به عنوان یک مرکز استاندارد معرفی کنند و به نوعی تبلیغ کنند و برندسازی . یکسری شرکتهای آگاه نیز به دنبال پیاده سازی واقعی استانداردها و سیستمهای مدیریتی به دنبال اخذ گواهی نامه ایزو هستند و برایشان پیاده سازی ایزو مهم هست که قطعا برایشان بهره وری و پیشرفت بسیاری دربردارد. گروه دیگری از شرکتهای متقاضی اخذ گواهینامه ایزو می خواهند به وسیله اخذ گواهی ایزو خود را در بازار جهانی مطرح کنند. با توجه به این اهداف، مراجع صادر کننده و اخذ و صدور گواهینامه ایزو با هم متفاوت هستند.

 

مراجع اخذ و صدور گواهینامه ایزو

مراجع اخذ و صدور گواهینامه ایزو به طور کلی دو گروه معرفی شده و به دو گروه تقسیم بندی می شوند که البته این دو گروه ساخته ایرانیهاست و در اصل گواهینامه های ایزو بایستی دارای اعتبار IAF باشند. اما یکسری از گواهی نامه های ایزو نیز غیر IAF هستند که غالبا در ایران و برخی کشورهای همسایه موجودیت دارند. در زیر به تعریف این دو تیپ گواهی ایزو خواهیم پرداخت.

 

گواهینامه ایزو IAF

ایزو یک سازمان جهانی هست که استانداردها در آنجا تدوین شده و منتشر می شوند. سازمان جهانی ایزو به آدرس WWW.ISO.ORGتنها نهاد IAF را در حوزه گواهینامه ایزو قبول دارد و دارای قابلیت می داند. درون نهاد IAF تمامی شرکتها برای خودشان اعضایی دارند که به اصطلاح و اختصار بهشان AB می گویند که خود این AB ( مراجع اعتبار دهنده ایزو ) خودش ایزو صادر نمی کند و بلکه این وظیفه را بر عهده مراجع صادز کننده ایزو می گذارد که بهش CB گفته می شود. این تیپ گواهی ایزو دارای بالاترین سطح اعتبار هست و دارای اعتبار جهانی. تمامی مراجع IAF درون سایت IAF به آدرس WWW.IAF.NU قابل مشاهده هست و متقاضیان محترم می توانند تمامی AB های تحت نظارت IAF کشورهای مختلف را با انتخاب کشور مورد نظرشان را در این سایت مشاهده بفرمایند.

 

گواهینامه ایزو غیر IAF

گروهی از گواهی نامه های ایزو هستند که دارای اعتبار جهانی نیستند و AB و CB داخلی هستند و تحت نظارت IAF نیستند و از لحاظ اعتبار دارای اعتبار جهانی نیستند که به این تیپ گواهی نامه های ایزو اصطلاحا ایزو غیر IAF گفته می شود و مراجع بسیاری هستند که گواهی ایزو غیر IAF صادر می کنند و برندهای بسیاری که همگی دارای یک سطح اعتبار هستند که از لحاظ هزینه و زمان با هم متفاوت هستند. در بین این مراجع اما هستند دلالانی که به عنوان مراجع معتبر گواهینامه ایزو صادر می کنند اما در حقیقت دلالانی هستند که گواهی ایزو صادره توسط آنها تقلبی بوده و اعتباری ندارد و حتی دیگر مراجع را غیر معتبر می خوانند و خودشان را معتبرترین معرفی می کنند. حتی هستند شرکتهایی که دارای قابلیت صدور گواهی ایزو IAF هستند اما شیطنت می کنند و ایزو غیر IAF را صادر می کنند و به عنوان ایزو IAF به شرکتها معرفی می کنند.

سیستم کاران به عنوان یکی از معتبرترین و بزرگترین و باتجربه ترین مراکز ثبت و صدور ایزو انواع گواهی ایزو معتبر و فوری و ارزان را متناسب نیاز متقاضیان محترم ارائه می کند. تمامی خدمات آموزشی مرکز سیستم کاران رایگان هست.

با ما در تماس باشید.

 

گواهینامه ایزو | مراجع اخذ و صدور گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید