گواهینامه ایزو 9001:2015

گواهینامه ISO 9001:2015 گواهینامه ایزو 9001:2015

گواهی نامه ایزو ۹۰۰۱ بعنوان اصلی ترین و قدیمترین و مرجع تمام استانداردها توسط سازمان جهانی ایزو تهیه و تدوین شده است. ایزو ۹۰۰۱ استاندارد سیستم مدیریت کیفیت نام دارد. سیستم مدیریت کیفیت بعنوان یک استاندارد عمومی و پرکاربرد پیش نیاز کلیه استاندارهای خصوصی دیگر می‌باشد. بعلت پرکاربرد بودن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و با پیشرفت علم و تکنولوژی تا به حال چندین مرتبه متن و قوانین و دستورات این استاندارد مورد ویرایش قرار گرفته است و آخرین ورژن این استاندارد درسال ۲۰۱۵ میلادی تهیه، تنظیم و منتشر گردید.

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به نوع محصول کاری ندارد و کیفیت خط تولید و کلیه فرآیندها را بررسی و مدیریت میکند. سیستم مدیریت کیفیت بعلت مشخص کردن و شفاف کردن کلیه شاخص ها و فرآیندها باعث بالا بردن سطح کیفیت کار و درنتیجه بالا رفتن سطح کیفیت کالا و اجناس و محصولات میگردد. یکسری کارفرمایان هم نیز جهت اجرای مناقصات یکی از شروط لازم پیمانکاران جهت شرکت درمناقصات راداشتن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ درنظر گرفته اند. وقتی سازمانی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ رااخذ نماید و بصورت کاملا قانونی و‌کاربردی تمام ملزومات این استاندارد رااجرا و‌پباده سازی نماید میتواند محصولات و خدماتش راصادر نماید و دربازارهای بین المللی رقابت نماید. همچنین سازمانها و شرکتها جهت معرفی برند و تبلیغات هم میتوانند گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ رااخذنمایند.

گواهینامهISO 9001  اولین استاندارد مرجع و عمومی می‌باشد و بعد از آن گواهینامه ISO 14001 بانام سیستم مدیریت زیست محیطی و ISO 45001 بانام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای معرفی میگردند و هرسازمانی که بتواند هرسه گواهی نامه یعنی سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای را کنار هم اخذ نماید درحقیقت توانسته سیستم یکدستی رادرسطح سازمان و مجموعه خود پیاده سازی کند و دراصطلاح گفته میشود مجموعه یک سیستم مدیریت یکپارچه بانام IMS رادریافت کرده است. گواهی نامهISO 9001  مشمول اکثر شرکتها و سازمانها و مجموعه های صنعتی و شرکتهای پیمانکاری و خدماتی و انفورماتیکی و غیره میشود و کلیه موارد و ملزوماتی که مربوط به بالا بردن کیفیت مشاغلمیشود رادرنظر میگیرد.

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ باتوجه به نوع هدف و برنامه های یک سازمان به دو صورت قابلیت اخذ و دریافت دارد. اگر مجموعه ای بدنبال طراحی، اجرا و پیاده سازی قوانین سیستم مدیریت کیفیت درسطح سازمانش باشد باید حتما از مراجع صدور گواهی نامه که عضو انجمن بین المللیIAF  هستند و از سطح اعتبار بالایی برخوردار هستند درخواست گواهی نماید. همچنین سازمانهایی که قصد صادرات محصولات و تولیدات خود را دربازارهای جهانی دارند وازنظر اقتصادی قوی هستند بدنبال اخذ ایزو ۹۰۰۱ ازبرندهای بین المللی هستند. البته یکسری ازسازمانها با توجه به نداشتن بودجه کافی و یا انجام تبلیغات و برای شرکت درمناقصات میتوانند ازمراجع غیرIAF  باسطح اعتبار پایین تر و ارزانتر گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ رادریافت نمایند. سازمانهایی که قصد اخذ گواهی ازمراجع غیرIAF  دارند می‌توانند کلیه مستندات مربوط به نوع استاندارد رابصورت کاملا رایگان دریافت نمایند این مستندات توسط مشاوران و کارشناسان مجرب و حرفه ای مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران تهیه و تنظیم شده اند و هم درفضای مجازی و هم بصورت سی دی دراختیار متقاضیان قرار میگیرد. سازمانها می‌توانند با دریافت مستندات پیاده سازی سیستم های مدیریتی راانجام دهند و از طرف مجموعه ممیزی داخلی انجام دهند و کلیه عدم انطباقات را شناسایی و اصلاح نمایند و مجوز صدور گواهی نامه ایزو ۹۰۰۱ رااز مرجع صادر کننده دریافت نمایند.
مراحل دریافت گواهی نامه ایزو ۹۰۰۱ نیازمند داشتن شرایط سخت و دشواری نمیباشد و به آسانی قابل اخذ می‌باشد. درابتدا باید سازمان هدف و نوع نیازش را مشخص کند و با آگاهی کامل مرجع مورد نیازش را انتخاب نماید.متقاضیان دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ باید حواسشان جمع باشد گول ظاهر مدارک صادر شده توسط هر مرکزی رانخورند و از مراکز معتبر و مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست گواهی نمایند. متاسفانه یکسری مراکز بازدن برچسب و مهر برجسته و انجام عمل فتوشاپ براحتی گواهی نامه تقلبی راارائه میدهند پس متقاضیان باید حتما مرجع صادر کننده گواهینامه راهم ریجستری کنند و ازمعتبر بودن و اصیل بودنش اطمینان حاصل نمایند. کلیه مراجع IAF دار و معتبر و بین المللی درسایت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF قابل مشاهده می‌باشند.

مراحل صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به شرح زیر می‌باشد:

1 - مشخص کردن هدف یا اهداف سازمان جهت اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

2 - مشخص کردن مرجع صادر کننده جهت اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

3 - طراحی، اجرا، مستندسازی و پیاده سازی قوانین گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

4 - انجام ممیزی داخلی و ممیزی اصلی (خارجی)

5 - ثبت و صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

هر سازمانی با توجه به تعداد پرسنل و کارکنانش و همچنین با توجه به حجم سازمان و نوع قوانین مرجع صادر کننده گواهینامه تایم و زمان خاصی را جهت دریافت استانداردش نیاز دارد. میزان گستردگی و وسعت کار و تعداد فرآیندها و نوع مرجع زمان و هزینه پروژه راتعیین مینمایند. مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با داشتن چندین سال سابقه موفق و درخشان درصدور انواع گواهینامه های ایزو توانسته است اعتماد و اعتبار زیادی رادرحوزه ایزو کسب نماید و باتوجه به خصلت خوب صداقت و مشتری مداری همیشه به نفع متقاضیان و مشتریان قدم برمی دارد و ارائه خدمت رسانی میکند.
لازم بذکرست ویرایش ایزو 9001 تا درج این مقاله سال 2015 میباشد و قطعا طی سالهای آتی ورژنهای جدیدتری ازطرف سازمان جهانی ایزو ارائه خواهد شد