سیستم مدیریت کیفیت

سیستم مدیریت کیفیت

ایزو ۹۰۰۱ با تمرکز بر روی سطح کیفیت محصولات و خدمات و بررسی عملکرد فرآیندها جهت بهبود و بهره وری بیشترشرکتها توسط سازمان استاندارد جهانی تهیه و منتشر گردید. ایزو ۹۰۰۱ همان سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد. طراحی، اجرا و پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت دریک سازمان مزایا و فواید بسیار زیادی را برای سازمان متقاضی به ارمغان می آورد. اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ باعث میشود سازمانها جهت رقابت در بازارهای داخلی و بین المللی قدرت بیشتری داشته باشد و‌باتمرکز برروی عملکرد فرآیندها، کیفیت اجناس را بالا برده و احساس رضایت و اطمینان برای مشتریان بوجود می آورد. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بعنوان اولین، پرکاربردترین و اصلیترین گواهینامه سازمان جهانی استاندارد سازی است. امروزه بسیاری از سازمانها و شرکتها متقاضی دریافت ایزو ۹۰۰۱ می‌باشند و مدیران و مسئولان آگاه میدانند جهت بهره برداری بیشتر و پیشرفت و توسعه پایدار سازمان بدنبال اخذ ایزو ۹۰۰۱ میروند. سازمان استاندارد جهانی ، ایزو ۹۰۰۱ را طوری تنظیم نموده است تا با برآورده سازی نیازها و انتظارات رضایتمندی مشتریان را بوجود آورد. مسلم است که تمام افراد جامعه همیشه بدنبال محصولات و خدمات باکیفیت هستند تا بخوبی نیازهای خود را برآورده سازند.

 

 

مزایای پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت:

_ بوجود آوردن فرصتها با توجه به انتظارات و نیاز مشتریان
_ افزایش قدرت و توانایی ارائه محصولات و خدمات با کیفیت و ایجاد رضایت در مشتریان
_ بررسی ریسک ها و فرصتهای مناسب با محیط و اهداف شرکت
_ منطبق شدن فرآیندها و عملکردهای سازمان با قوانین و الزامات سیستم مدیریت کیفیت

 

 

اهمیت سیستم مدیریت کیفیت

ISO 9001 پیش نیاز تمامی استانداردها می‌باشد و الزامات کیفی که تمامی انواع استانداردها باید داشته باشند را در خود جای داده است. اکثر مراکز و‌مراجع صدور گواهینامه به سازمانها توصیه می‌کنند قبل از اخذ هر نوع گواهینامه ای ، گواهی ایزو ۹۰۰۱ رادریافت کنند.با قاطعیت میتوان گفت استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به تنهایی برای هر سازمانی اثربخش و‌مؤثر می‌باشد.بیشترین کاربرد ایزو ۹۰۰۱ برای پیمانکارانی می‌باشد که قصد شرکت در مناقصات را دارند‌. هر گاه سازمانی نیت داشته باشد فقط یک نوع گواهی نامه رادریافت نماید توصیه می‌گردد در ابتدا ایزو ۹۰۰۱ رابگیرد و به دنبالش ایزو ۱۴۰۰۱ بانام سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو ۴۵۰۰۱ بانام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای را بعنوان مکمل و همراه ایزو ۹۰۰۱ دریافت نمایند. سه گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ،سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای بعنوان سه گواهی عمومی و کاربرد می‌باشند و اخذ همزمان این سه گواهینامه در کنار هم تشکیل یک سیستم مدیریتی یکپارچه را میدهند. دراصطلاح به این سیستم مدیریت یکپارچهIMS  می گویند.

 

 

مراحل اخذ سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱

۱.تعیین هدف سازمان از اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

۲.تعیین مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

۳.طراحی، اجرای مستندات و‌پیاده سازی گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

۴. انجام ممیزی داخلی و خارجی

۵.انجام ممیزی نهایی

۶. صادر کردن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

 

جهت درخواست گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ابتدا باید اهداف سازمان را مشخص کنیم و با توجه به اهداف، مرجع صادر کننده گواهینامه را انتخاب میکنیم. هنگامی که هدف سازمان جهت شرکت در مناقصات باشد و یا قصد تبلیغات و برند سازی و رقابت در بازارهای داخلی را داشته باشد از طریق مراجع غیرIAF می‌توانند گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را دریافت نمایند. ولی هنگامی که سازمان قصد دارد درزمینه صادرات فعالیت کند و محصولات و خدماتش رادر بازارهای بین المللی ارائه دهد باید از مراجعIAF  اقدام به اخذ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت کنند. متقاضیان محترم می‌توانند جهت اخذ گواهی ایزو از مراجع غیر IAF مستندات لازم را بصورت رایگان از مرکز ما دریافت نمایند و هر زمان که خواستند با توجه به مستندات دریافتی، پیاده سازی راانجام میدهند. بعد از آن مراحل ممیزی داخلی و خارجی در گواهینامه غیرIAF انجام میشود و مرحله ممیزی نهایی در گواهینامه های IAF دار انجام میپذیرد و درنهایت ثبت و صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ انجام میگیرد.

 

 

توصیه مهم جهت اخذ گواهینامه ایرو‌ ۹۰۰۱

درخواست کنندگان گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ باید حواسشان باشد مراجع تقلبی را جهت صدور گواهینامه انتخاب نکنند. سودجویان و کلاهبرداران ایزو با انجام عمل فتوشاپ و درج لوگو و برچسب و همچنین زدن مهر برجسته برروی گواهی اقدام خود را کاملا قانونی جلوه می‌دهند. هنگامی که سازمانی یا شرکتی توسط این مراجع گواهینامه را دریافت می‌کند اصرار می ورزد که مدرکش بالاترین اعتبار دارد و متاسفانه گول ظاهر را می‌خورند. متأسفانه بدلیل نبود نظارت کافی اکثر این مراجع با راه اندازی سایت و ادعای اثبات و استعلام گواهینامه ایزو متقاضیان را گمراه میکنند. پس توصیه مرکز ما به شما درخواست کنندگان این است که قبل از انجام هر اقدامی جهت اخذ ، استعلام و ریجستری مرجع صدور را انجام دهید و ما این افتخار را داریم که تمامی مراجع معتبر داخلی و بین اللملی را میشناسیم و‌ جهت صدور گواهینامه با بکارگیری مشاوران و‌کارشناسان مجرب و حرفه ای خدمات مشاوره رایگان را خدمت شما ارائه میدهیم و گواهینامه های معتبر ایزو را متناسب با اهداف سازمان بدست شما میدهند.

 

https://www.instagram.com/systemkaran/ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.