روش اخذ استاندارد ایزو

روش اخذ استاندارد ایزو

ایزو فعالیت خود را سالیان طولانی است که شروع کرده است و به خوبی از پسِ این فعالیت برآمده است و توانسته است با تولید محصولات خوبی که ارائه می دهد مشتریان زیادی را در سرتاسر جهان به سوی خود جذب کنند و همچنین رابطه شغلی خود را در سطح گسترده افزایش دهند و با شرکت ها و سازمان های دیگر درکشورهای دور و نزدیک رابطه شغلی ایجاد کند و این کار باعث محبوبیت و مشهور شدن صاحبان شرکت های ایزو و نام شرکت در میان مشتریان و شرکت ها و سازمان های دیگر می شود. ایزوها به صورت مدل های زیاید وجود دارد که هم در سطح بین المللی و جهانی فعالیت دارد و هم در سطح داخلی کشور فعالیت دارد. هر کدام از این ایزوها ویژگی و فعالیت مختص به خود را دارد و با دیگری متفاوت است. ایزو در سطح بین المللی، شرکت ها و سازمان هایی که داوطلب برای دریافت مدرک ایزو هستند ابتدا باید به مراجع یا سازمان معتبر مراجعه کنند چون هر مراجع یا سازمانی صلاحیت این را ندارد که گواهی ایزو را صادر کند. مشاهده شده است که برخی سازمان ها با هدف کلاهبرداری فعالیت خود را در این زمینه شروع می کنند و تبلیغاتی در این زمینه انجام می دهند و بعد از اینکه پول های کلانی از شرکت ها و سازمان ها دریافت کردند فرار می کنند و آثاری از خود برجای نمی گذراند که به دنبال آنها رفت و پول خود را دریافت کرد. پس باید شرکت ها و سازمان ها با دانش و آگاهی عمل کنند و اگر امکانش بود از تجارب دیگران استفاده کنند تا بتوانند به مراجع معتبر و دارای استاندارد مراجعه کنند و ضرر نکنند. بعد از اینکه فرم هایی را که مراجع صادرکننده گواهی ایزو به آنها می دهند و پر می کنند، مراجع صادرکننده ایزو، برای شرکت های متقاضی ایزو شرایطی را درنظر می گیرند که این شرایط ایزو در سطح داخلی و بین المللی فرق دارد. در سطح بین المللی شرکت ها و سازمان های متقاضی دریافت ایزو باید هزینه هایی برای دریافت ایزو پرداخت کنند که این هزینه برای بیشتر شرکت ها و سازمان های متقاضی خیلی زیاد است و نمی توانند این هزینه را بپردازند و بیشتر به سمت مدرک ایزویی می روند که ارزان تر باشند در حالی که ایزو در سطح داخلی کشور خیلی ارزان تر است و به راحتی و آسانی قابل دسترسی است و همچنین نیاز به گذر زمان زیادی برای دریافت مدرک ایزو نیست بلکه در زمان کم به راحتی می توان مدرک ایزو را دریافت کرد. ولی در سطح بین المللی زمان زیادی را شرکت ها و سازمان ها باید سپری کنند تا بتوانند مدرک ایزو را دریافت کنند.

 

شروط اخذ و دریافت ایزو

بنابراین شرکت ها و سازمان ها بیشتر به سمت دریافت مدرک ایزو در سطح داخلی کشور می روند چون ارزان تر و در زمان کم قابل دسترسی است ولی برای دریافت این مدرک نیاز به انجام دو شرط است که این دو شرط برای هر شرکت و سازمانی که علاقه و انگیزه برای فعالیت داشته باشند به راحتی این دو شرط را می توان انجام دهند. این دو شرط عبارتند از:

1- مدیران شرکت ها و سازمان هایی که داوطلب برای دریافت مدرک ایزو هستند باید در تمام مناقصاتی که مراجع صادرکننده گواهی ایزو در زمان و مکان مشخص معین می کنند در آن زمان حاضر شوند و هر چیزی که لازم است را انجام دهند.

2- مدیران شرکت ها و سازمان هایی که می خواهند مدرک ایزو را دریافت کنند باید قبل از اینکه وارد این عمل شوند می بایست از دانش و آگاهی و اطلاعات لازم در این موارد برخوردار باشند تا بتوانند با آگاهی و دانش فعالیت خود را شروع کنند و به موفقیت هایی که مورد نظر است دست پیدا کنند.

 

ایزو و دانش و آگاهی مدیران

اما در برخی موارد مشاهده شده است که برخی سازمان ها و شرکت ها با هدف اینکه فقط از رقیبان خود پیشی بگیرند و یا به خاطر چشم و هم چشمی می خواهند که مدرک ایزو را دریافت کنند و به موفقیت هایی که شریکان و یا دیگر شرکت رسیده اند برسند و در این زمینه هیچ آگاهی و دانشی ندارند و بعد از مدتی که فعالیت خود را شروع کردند می بییند که هر چه تلاش می کنند به نتیجه دلخواه نمی رسند. پس یکی از شروط لازم برای دریافت مدرک ایزو، دانش و آگاهی مدیران شرکت ها و سازمان های متقاضی است.

 

روش اخذ استاندارد ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید