ایزو آلمان

گواهینامه ایزو از آلمان

ایزو سازمانی هست که استانداردها و الزامات آنها درون آن تدوین می شوند و کشورهای بسیاری درون آن عضو هستند و مقر آن ژنو سوئیس هست. تمامی استانداردها درون این سازمان تهیه می شوند و مورد بررسی قرار می گیرند و بعد از بررسی با اکثریت آراء مورد تایید قرار می گیرند و به عنوان استاندارد وارد عرصه جهانی می شوند. ایزو الزامات تعریف شده هر شغل و حرفه ای را تعریف و تبیین می کند و جهت تمامی مشاغل الزامات تعریف شده ای در قالب استاندارد وجود دارد. استانداردهای زیادی درون این سازمان تدوین شده اند که در کل می توان آنها را به دو دسته طبقه بندی کرد: استاندارد ایزو عمومی و استاندارد ایزو تخصصی . سازمان جهانی ISO تمامی استانداردهای تدوین شده را در سایت خود با آخرین ورژن قرار می دهد. جهت مشاهده آنها می توانید به سایت WWW.ISO.ORG وارد شده و استانداردها را در آنجا مشاهده کنید.

آلمان نیز یکی از کشورهای عضو سازمان جهانی ایزو هست و درون این نهاد عضو هست. و نمایندگانش در نهاد بین المللی IAF عضو هستند و تحت نهاد بین المللی IAF مانند دیگر کشورها فعالیت می کنند.

 

IAF چیست؟

نهاد بین المللی اعتبار دهندگان تحت عنوان IAF بالا دست ترین نهاد اعتبار دهی هست که استانداردهای ایزو تدوین شده زیر نظر آن نهاد بالاترین اعتبار را دارند. AB ها ( مراجع اعتبار دهنده به مراجع صادر کننده ایزو ) به عنوان نمایندگان IAF به CB ( مراجع صادر کننده ایزو ) اعتبار می دهند و اجازه صدور گواهی ایزو را می دهند. تمامی AB ها بایستی از IAF تبعیت کنند و تابع قوانین IAF باشند. گواهی نامه ایزو اصل به این روال صادر می گردد یعنی گواهی نامه هایی که در نهایت تحت اعتبار IAF هستند و توسط AB های تحت نظر IAF اعتبار صدور دارند. نمایندگان AB های بسیاری درون سازمان IAF عضو هستند. مثلا نماینده ایران NACI هست که تنهاترین مرجع IAF هست و از نمایندگان دیگر کشورها آلمان DAKKS ، کشور انگلستان UKAS ، ایتالیا ACCREDIA و سوئیس SAS و AB کشور استرالیا JAS-ANZ را می توان نام برد. و بایستی توجه داشت هر AB اجاز صدور تعداد محدودی گواهی ایزو را می تواند بدهد و AB ها اجازه صدور کلیه انواع گواهی ایزو را ندارند و مثلا یک AB اجاز ه صدور ایزو 13485 را دارد و دیگری نه. جهت اطلاع از اینکه هر AB اجازه صدور چه استانداردهایی را دارد به سایت IAF به آدرس WWW.IAF.NU وارد شوید.

امروزه دلالان زیادی وارد بازار شده اند که اقدام به ثبت و صدور گواهی نامه ایزو فیک می کنند و مثلا می گویند این گواهی نامه تحت اعتبار DAKKS آلمان هست و لوگو DAKKS و IAF را هم می زنند در حالیکه آن گواهی نامه فیک و تقلبی هست. البته لازم بذکرست از آوریل سال 2021 مراجع صادر کننده ایزو حق درج لوگو AB و IAF را بر روی گواهی ایزو ندارند و جهت این قانون IAF خودش اقدام به رجیستری می کند. جهت این امر بایستی وارد سایت www.iafcertsearch.org شده و مشخصات خواسته شده وارد شود و استعلام اعتبار ایزو IAF از آنجا گرفته شود.

مرکز سیستم کاران به عنوان یکی از مراکز عام المنفعه اطلاعات لازم در خصوص اصالت ایزو و مراجع صادر کننده ایزو تحت اعتبار کلیه AB های تمامی کشورها من جمله آلمان را در اختیار متقاضیان اخذ گواهی ایزو قرار می دهد. مشاورین مرکز سیستم کاران با شناخت تمامی AB ها هر گونه اطلاعاتی را که متقاضیان در خصوص مراجع صادر کننده ایزو و AB ها داشته باشند را در اختیار آنها قرار می دهد و در اعتبار سنجی و نحوه رجیستری انواع ایزو با بهره گیری از مشاورین خبره آنها را راهنمایی می کند تا در دام افراد شیاد و دلالی که خودشان را معتبرترین می دانند و با ظاهر سازی و عوام فریبی و درج لوگو و برچسب و مهر برجسته و ترفندهای مختلف گواهی نامه ای معتبر اما فیک صادر می کنندکه در اصل فاقد اعتبار هست و با ساختن سایتهایی دهان پر کن و فریبنده گواهیهای ایزو را درون آن سایتها قابل رجیستری معرفی میکنند که حتی نام سایتها ساختگی و با سواستفاده از نام برندهای مختلف و کم و اضافه کردن پسوند و پیشوند و با بازی کلمات شبیه سایتها معتبر نام گذاری شده اند.

با مرکز ما و مشاورین ما از خدمات مشاوره رایگان بهره مند شوید.

 

ایزو آلمان صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.