GIVE-ISO

صدور ISO

مراکز صادر کننده ایزو ی بسیاری وجود دارند که همه آنها از لحاظ معتبر بودن، عقیده ی به همتا بودن دارند! اما چه مقدار از این ادعا ها صحت دارد؟ چگونه می شود یک مرکز معتبر جهت صدور ایزو یافت؟ آیا این مراکز صدور گواهی ایزو تاثیری بر کارکرد یک گواهینامه دارند؟ پاسخ همه ی این سوالات را در ادامه خواهیم داد.

مراکز صادر کننده ایزو یا همان CB ها، زیر مجموعه ای از مراکز AB هستند. این مراکز AB در برخی از کشور ها همچون ایران، می توانند زیر نظر IAF باشند و یا می توانند نباشند. CB هایی که به طور غیر مستقیم، زیر نظر IAF هستند، به مراتب از لحاظ اعتبار صدور گواهی نامه ایزو ، نسبت به رقبای خود در این مسیر پیشی دارند.

البته با توجه به هدف اخذ ایزو و زمینه فعالیت شرکت و ارتباط این دو، ممکن است CB هایی که اعتبار کمتری هم دارند مناسب باشند. برای مثال اگر شرکتی با اهدافی از قبیل مناقصه، انجام کارهای بین المللی و یا صادرات و واردات و خواهان دریافت ISO باشد باید صدور گواهینامه ایزو از CB های زیر نظر IAF درخواست کند. ولی اگر شرکتی هدف جلب رضایت مشتری و یا انجام کارهای درون کشوری و یا صرفا تبلیغات جهت پیشی گرفتن از رقبای ایرانی و دارد؛ می تواند صدور گواهی ISO خود را به دست CB هایی بسپارد که زیر نظر IAF نیستند؛ که اتفاقاً این پروسه زمان و هزینه کمتری صرف می کند.

 

iso-request-gif

یافتن CB مناسب درخواست شرکت

البته انتخاب این مراکز صدور گواهی ایزو به این راحتی نمی باشد و نیاز تحقیق و تلاش در این زمینه است . چرا که بسیاری از این مراکز ممکن است گواهینامه ایزوی فاقد اعتبار و یا گواهی نامه ایزو یی را به منظور استفاده بین المللی به شما ارائه بدهند که اعتبار کمتری داشته باشد و مناسب کار های بین المللی و مناقصات نباشد. بوده اند شرکت هایی که با اعتماد به این مراکز، پس از صدور ISO های خود، خواهان شرکت در مناقصات بوده اند ولی متاسفانه به علت اعتبار کم یا نا معتبر بودن گواهی نامه شان نتوانستند در آن مناقصه شرکت کنند.

یکی از راه های یافتن محل صدور گواهی ایزو مناسب، این است که خواهان کد رجیستری و رهگیری باشید. معمولا مراکزی که فاقد اعتبار باشند، یا از دادن کد های ذکر شده شانه خالی می کنند و یا کد هایی فاقد اعتبار به شما می دهند. پس باید در هنگام صدور گواهی نامه ISO علاوه بر اصرار به ارائه ی کد رجیستری و کد رهگیری، برای بررسی اعتبار این کد نیز تلاش کنیم. تنها کاری که لازم است انجام شود، مراجعه به یکی از مراکز اعتبار دهی( چه حضوری و یا چه به صورت آنلاین) است و ارائه ی کد داده شده به آنها و خواهان گرفتن استعلام از این کد باشید.( دقت داشته باشید که مراکز اعتباردهی معتبری بروید و صدور گواهینامه ISO خود را از آنها بخواهید.)

به طور کلی برای پیدا کردن مرکز صدور گواهی ISO مناسب، نیاز به تحقیقات بسیاری است. پس در این راه عجله ای نداشته باشید و تمامی نظر ها و سوابق کاری، بررسی مجوز هایی که دارند، صحبت با مشاوران و کارشناسان مرکز، گرفتن راهنمایی از بقیه ی مدیران شرکت های دارای ISO و را در نظر گرفته زیرا کار هایی از این قبیل، از بهترین راه های پیشنهادی است که احتمال خطا در این راه را کم می کند.

iso-request-gif

مراحل صدور گواهی ایزو

پس از کسب اطمینان از اعتبار مرکز صدور گواهی ایزو ، از مشاورین آن مرکز راهنمایی بگیرید. مشاورین این مراکز، موظفند در تمامی مراحل با شما همراه بوده و راه های خوب و مناسب پیشرفت شرکت را یافته، و به شما پیشنهاد های مناسبی در جهت بهبود بخشی در سرعت کسب ایزو می رسانند. حتی گاهی ممکن است نظر شما را جلبگواهینامه بهتری بکنند و شما را راضی کنند که با توجه به زمینه فعالیت خودگواهینامه ای که درخواست داده بودید را فراموش کرده و در فکر اخذ ISO دیگری باشید. همچنین گاهی اوقات بعضی از بند های اصلی و فرعی ایزوی انتخابی، می تواند حذف شود و الزاماً نیازی به اجرا ندارند؛ یکی از وظایف مشاور خوب معرفی کردن این بند ها به شما است تا از اتلاف هزینه و زمان جلوگیری شود.

پس از این مرحله، وارد مراحل اخذ ایزو می شویم. به طور خلاصه این مراحل، مراحلی است از قبیل، مورد بررسی قرار گرفتن شرکت توسط کارشناسی مجرب در این زمینه که از طرف سازمان این کار را انجام می دهد. این کارشناس در صورت مشاهده عدم تطابق میان فعالیت های شرکت و بند های گواهی نامه( درواقع در صورت رعایت نشدن بند های گواهینامه ایزو) گواهی را به شرکت نمی دهد و این نوعی اتلاف هزینه است؛ پس تلاش کنید در اولین بررسی بتوانید نظر کارشناس را جلب کنید. در صورتی پس از بررسی کارشناس راضی باشد از فعالیت شرکت و مهر تاییدی بر رعایت بند های اصلی و فرعی بزند، مرحله ممیزی های صدور گواهی نامه ISO شروع می شود که این ممیزی ها هر ساله تمدید می شوند که یکی از ملزوماتش همان کد رجیستری گفته شده است.

با توجه به تمامی مطالب گفته شده، صدور گواهی نامه ISO یکی از مهم ترین مراحل اخذ ایزو است چرا که در صورت کوچک ترین اشتباهی ممکن است اتلاف وقت و هزینه و انرژی صورت بگیرد. پس در انتخاب سازمان صادر کننده ایزو دقت کنید.

 

 

 Instagram.Icons - LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید