گواهینامه ایزو برای پلیمر

گواهینامه ایزو برای پلیمر

پلیمر یک از صنایعی هست که مانند دیگر صنایع و حرفه ها بایستی استانداردهای خاص خود را داشته باشد و شرکتها و سازمانهایی که به نوعی با صنعت پلیمر سر و کار دارند نیز به دنبال اخذ گواهی نامه هایی می روند که برای پلیمر کارآیی دارند. پلیمر یا بزرگ مولکول ، مولکولهای بسیار درشتی هستند که از متصل شدن صدها مونومر ( واحدهای ریز و کوچک مکرر پلیمرها ) و زنجیره های بلند و طویل تشکیل شده اند. اگر یک تسبیح را تصور کنید خود تسبیح یک زنجیره پلیمر هست و دانه های تسبیح مثل مونومر هستند.

پلیمرها انواع و اقسام مختلفی دارند و بایستی با یکسری الزامات و استانداردها مطابقت داشته باشند. از استانداردها و گواهینامه های مهم پلیمر می توان این استانداردها را تعریف کرد:

 

گواهینامه ایزو9001 ISO9001 سیستم مدیریت کیفیت در پلیمر

سیستم مدیریت کیفیت ایزو9001 مهمترین و بهترین و کاملترین و عمومی ترین نوع استاندارد ایزو هست که الزامات کیفی تمامی سازمانها را برآورده می کند و نظمی سیستماتیک را درون هر سازمانی به وجود میاورد اگر هر سازمانی مانند همین پلیمر بخواهد یک گواهینامه ایزو دریافت کند، توصیه اخذ ایزو9001 می شود زیرا ISO9001 برای تمامی مشاغل همچون پلیمر استانداردها و الزامات لازمه را به حد کفایت بیان می کند. پس استاندارد ایزو9001 مهمترین استاندارد تصیه شده برای تمامی صنایع همچون پلیمر هست.

 

گواهینامه ایزو14001 ISO14001 سیستم مدیریت زیست محیطی برای پلیمر

گواهی ایزو14001 دومین گواهینامه عمومی تعریف شده برای تمامی مشاغل و صنایع همچون پلیمر هست که درجه اهمیت آن با ایزو45001 که در ادامه مختصرا به آن اشاره می کنیم از درجه اهمیت یکسانی برخوردار هست. استاندارد ایزو14001 الزامات زیست محیطی را برای تمامی مشاغل بیان می کند و اینکه چکار کنند که فرآیندهایشان به محیط زیست آسیب نرساند. این گواهینامه در صنعت پلیمر بسیار کاربرد دارد و کاربردی هست.

 

گواهینامه ایزو45001 ISO45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای یا شغلی

گواهی نامه ایزو45001 گواهینامه دیگری هست که مهم هست و در صنعت پلیمر کاربردی هست و درجه اهمیت آن با ایزو14001 یکی هست. ایزو45001 الزامات ایمنی و بهداشت شغلی را بیان می کند که این امر به سلامت جسمی و روانی کارکنان می انجامد. صنعت پلیمر به دلیل ساختار آن با مواد شیمیایی و با خطر سر و کار دارد و همین امر باعث حساسیت روی سلامت کارگران و کارمندان مجموعه می گردد و طراحی و پیاده سازی ایزو45001 برای این صنف بسیار اهمیت دارد.

شایان ذکرست اخذ سه استاندارد ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت و ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی منجر به پیاده سازی یک سیستم مدیریت یکپارچه می گردد که اصطلاحا IMS عنوان میشود و مراجع غیر IAF هنگامی که سازمانی سه گواهی ایزو9001 ، ایزو14001 و ایزو45001 را طراحی و پیاده سازی نماید یک گواهینامه تحت عنوان IMS برایش صادر می کنند البته IMS یک اصطلاح هست و گواهینامه محسوب نمی شود اما مراجع غیر IAF آن را در قالب یک گواهینامه صادر می کنند.

 

گواهینامه HSE یا HSE – MS سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی

گواهینامه بعدی که به صنایع پلیمری مانند دیگر مشاغل توصیه می شود همین HSE هست که مهم می باشد.

ISO بیان می‌کند که توسعه استاندارد جدید برای کمک به شرکت‌های صنعت پلیمر برای توسعه موارد زیر طراحی شده است: زیرساخت جهانی پایدار برای بازیافت و بازیافت. و یک بازار پایدار برای مواد پلیمری محصولات تولیدی مشتق شده از آنها.

مواد پلیمریی برای ساخت و طراحی ممکن است از منابع مختلفی به دست آید و بازارهای اصلی پلیمر عبارتند از بسته بندی، محصولات ساختمانی و ساختمانی، محصولات الکتریکی و الکترونیکی، خودرو/حمل و نقل و اقلام خانگی/مصرفی.

استانداردهای عمومی تعریف شده در بالا، ایزو9001 و ایزو14001 و ایزو45001 و HSE همچنین الزامات کیفیتی و زیست محیطی و ایمنی و بهداشت را که باید در تمام مراحل فرآیند ساخت پلیمر در نظر گرفته شود، تعیین می کنند. انتخاب هر یک از گزینه های پلیمری موجود باید بر اساس انطباق با الزامات زیر باشد:

نیاز به به حداقل رساندن اثرات نامطلوب زیست محیطی؛

نشان دادن قبلی قابلیت پایدار تجاری؛ و

دسترسی ایمن به سیستم های قابل دوام برای جمع آوری و کنترل کیفیت.

مرکز سیستم کاران با داشتن چندین سال تجربه در حوزه اخذ گواهینامه ایزو برای تمامی صنایع منجمله پلیمر با بهره‌گیری از بهترین مشاوران و کارشناسان بهترین و سریعترین خدمات و مشاوره رایگان را خدمت متقاضیان ارائه می‌دهد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.