نحوه گرفتن گواهینامه ایزو برای رستوران و فست فود

نحوه گرفتن گواهینامه ایزو برای رستوران و فست فود

آیا برای رستوران گواهینامه ایزو وجود دارد؟ آیا رستوران‌ها می‌توانند از استانداردهای جهانی ایزو استفاده کنند؟ استاندارد‌های مناسب برای رستوران کدامند؟ آیا استاندارد تخصصی برای گواهینامه ISO وجود دارد؟ آیا رستوران‌ها می‌توانند از استانداردهای مربوط به صنایع غذایی استفاده کنند؟ متقاضیان و صاحبان کار و مسئولین رستوران‌ها دوست دارند با منطبق شدن با استانداردهای جهانی به توسعه پایدار و‌ شهرت دست یابند. غذای غیر ایمن می‌تواند سلامت یک جامعه را به خطر اندازد و عواقب جبران ناپذیری را به بار آورد. بنابراین برای جلب رضایت مصرف‌کنندگان و حمایت از سلامت افراد جامعه باید طراحی و پیاده سازی استانداردهای جهانی را در مجموعه‌های مربوط به صنایع غذایی و مشاغل مرتبط در زنجیره غذایی را اعمال نمود.

 

اسنانداردهای ایزو مرتبط با رستوران و فست فود

استاندارد ISO 9001 و ISO 14001 و ISO 45001 و گواهینامه IMS و ISO 22000 از جمله مهم‌ترین گواهینامه‌های ایزو هستند که رستوران دارها می‌توانند برای مجموعه‌‌های خود دریافت نمایند و با اعمال سیستم‌های مدیریتی و اعمال ایمنی در مواد غذایی موجب ارتباط تعاملی و ایجاد برنامه‌های پیش نیاز، اصول FSMS را برای رشد و بهبود مستمر هر مجموعه و رستوران بوجود آورند.

 

ISO22000 ( Food Safety Manegment systems )

ایزو ۲۲۰۰۰ یک استاندارد بین المللی است که برای تضمین سیستماتیک ایمنی مواد غذایی در هر حلقه از زنجیره تأمین مواد غذایی طراحی شده است. اولین نسخه ایزو ۲۲۰۰۰ در سال ۲۰۰۵ میلادی منتشر شد و آخرین نسخه ویرایش شده این استاندارد در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر گردید. گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی به عنوان یک استاندارد قابل دسترس و پذیرفته شده در سطح جهانی طراحی شده است. ایزو ۲۲۰۰۰ برای سازمانهایی با هر اندازه ‌ای که در هر جنبه‌ای از زنجیره تامین غذایی درگیر هستند قابل اجرا می باشد. اجزای کلیدی این استاندارد برای تضمین ایمنی مواد غذایی از جمله مدیریت سیستم، ارتباطات تعاملی و اجرای برنامه‌های پیش نیاز و بررسی و بهبود مستمر سیستم را پوشش می‌دهد.

ایزو ۲۲۰۰۰ شامل اصول سیستم‌های HACCP و سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ می‌شود این دو استاندارد را به عنوان پایه ‌ای از اجزای سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی در نظر گرفته است‌. تعهد مداوم سازمان یا مجموعه غذایی به ایمنی مواد غذایی و اثبات صداقت مجموعه مرتبط با ایمنی مواد غذایی و جلب اعتماد و رضایت مشتریان و مصرف کنندگان و معرفی و شهرت برند از جمله اتفاقات خوب و مزایای خوبی است که اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ به وجود می‌آورد

 

تشخیص اعتبار و اصالت مراجع صدور گواهینامه ایزو مرتبط با رستوران و فست فود

ثبت و صدور گواهینامه ایزو از طرف مراجع صدور گواهینامه ایزو انجام می‌گیرد. در هر کشور تعداد زیادی مراجع هستند که هم بصورت بین‌المللی و معتبر و هم بصورت خصوصی و بدون اعتبار بین‌المللی فعالیت می‌کنند. حال این سؤال از طرف متقاضیان محترم اخذ گواهینامه ایزو مرتبط با رستوران و مواد غذایی بوجود می‌آید که راه تشخیص اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو چگونه است؟ مرکز سیستم‌ کاران بعنوان بزرگترین و معتبرترین مرکز مشاوره در حوزه اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو ابتدا با معرفی یکسری از نام‌ها و سازمان‌های مرتبط با صدور گواهینامه ایزو سطح آگاهی متقاضیان را افزایش می‌دهد و بعد از آن راه تشخیص اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو را مشخص می‌کند.

مراجع صدور گواهینامه ایزو را Certification Body یا در اصطلاح CB می‌نامند.

مراکز اعتبار دهنده به مراجع صدور گواهینامه ایزو را Accerdiation Body یا در اصطلاح AB می‌نامند.

انجمن اعتبار دهندگان بین المللی به مراکز اعتبار دهنده را International Accreditation Forum یا در اصطلاح IAF می‌نامند.

سازمان استاندارد جهانی را International Organisation for Standardiztion یا در اصطلاح ISO می‌نامند.

هنگامی که متقاضیان از مراجع ثبت و صدور بین‌ المللی گواهینامه ایزو را درخواست و دریافت نمودند می‌توانند ابتدا وارد سایت رسمی انجمن IAF به نشانی WWW.IAF.NU شوند و نام مرکز AB را در سایت انجمن پیدا نمایند. بعد از آن با مشاهده نام AB وارد سایت مرکز اعتبار دهنده شوند و نام CB مورد نظر را ریجستر نمایند. با پیدا کردن نام CB وارد سایت مرجع صدور گواهینامه ایزو شوند و کد رهگیری بر روی گواهینامه ایزو دریافتی خود را در سایت مرجع صدور ریجستر نمایند و با پیدا کردن کد رهگیری از اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو اطمینان حاصل نمایند. مرکز سیستم کاران در یک اقدام عام‌ المنفعه کار ریجستر و‌ استعلام گواهینامه ایزو در صورت تمایل مشتریان و متقاضیان بصورت رایگان انجام می‌دهد. سازمان‌ها و شرکت‌هایی هم که به هر دلیلی از مرکز سیستم کاران گواهینامه مورد نیازشان را دریافت نکرده‌اند می‌توانند کار ریجستر و استعلام اصالت گواهینامه ایزو دریافتی از مراکز مشاوره ایزو‌ دیگر را به مشاوران و کارشناسان مرکز سیستم کاران بسپارند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.