تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه HSE تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی با گواهینامه صلاحیت ایمنی اداره کار که اصطلاحا گواهینامه صلاحیت ایمنی اداره کار نیز خوانده می شود. کاملا با یکدیگر متفاوتند. غالبا متقاضیانی که با مرکز سیستم کاران تماس می گیرند جهت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران نام HSE را می آورند و درخواست HSE می دهند که از آنها پرسیده می شود HSE یا HSE – MS مد نظرشان هست یا گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران و سپس اطلاعات لازمه در اختیارشان قرار داده می شود. جهت درک درست از فرق این دو گواهینامه در ابتدا بایستی تعریفی از این دو گواهی نامه ( گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت HSE اداره کار ) ارائه کنیم.

hse

HSE بهداشت ، ایمنی و محیط زیست (HSE)

HSE یا بهداشت ، ایمنی و محیط زیست - معمولاً به عنوان مخفف (بهداشت ، ایمنی و محیط زیست ) استفاده می شود و به عنوان SHE یا EHS نیز شناخته می شود. یک اصطلاح جایگزین برای آن ایمنی و بهداشت شغلی (OSH) است. برخی از سازمان ها شامل امنیت و اقتصاد اجتماعی زیر چتر HSE می شوند. بنابراین مخفف HSE معمولاً شامل ایمنی و امنیت استفاده می باشد. ایمنی ، بهداشت و محیط زیست رشته‌های جداگانه‌ای هستند که هرکدام فناوری خاص خود را دارند. با این حال، این رشته ها اغلب در گروه های عملکردی مشابه در سازمان های اکتشاف و تولید (E&P) ترکیب می شوند.

سلامتی

عملکرد سلامت معمولاً با رفاه کارکنان در حالی که در محیط E&P زندگی و کار می کنند سروکار دارد. به طور معمول، عملکرد سلامت بر اثرات مواد شیمیایی میدان نفتی و محیط فیزیکی میدان نفتی بر کارکنان متمرکز است.

ایمنی

عملکرد ایمنی بر محافظت از کارمند در برابر خطرات موجود در عملیات E&P متمرکز است. تمام عملیات E&P شامل برخی از خطرات ناشی از خطرات عملیاتی است. عملکرد ایمنی به دنبال به حداقل رساندن این خطرات و نظارت بر اثربخشی فعالیت های حداقل سازی است.

محیط

عملکرد محیطی بر اثرات E&P بر محیط خارجی متمرکز است. به طور معمول، این رشته به آن دسته از اثراتی می پردازد که خارج از ردپای E&P رخ می دهد. شامل اثرات انتشارات هوا، تخلیه فاضلاب و دفع زباله است.

گواهینامه HSE توسط مراجع ثبت و صدور ایزو صادر می گردد. مراجع صادر کننده HSE در حقیقت CB های مراجع صادر کننده ایزو هستند که تحت اعتبار یک نهاد بین المللی با عنوان AB فعالیت می کنند که در نهایت AB تحت نظر نهاد بین المللی اعتبار دهندگان IAF فعالیت کرده و مجوز صدور می گیرند. هر کشور برای خودش AB هایی دارد که درون سایت IAF قابل مشاهده هستند و بایستی از قوانین IAF تبعیت کنند. این نوع اخذ HSE اساسی ترین و بهترین راه برای اخذ ایزو هست و گواهی ایزو و HSE که اینچنین صادر می شوند دارای بالاترین سطح اعتبار هستند. مراجع غیر IAF نیز گروه دیگری از مراجع صادر کننده HSE هستند که AB و CB داخلی هستند. گواهینامه HSE تا سه سال اعتبار دارد و هرساله بایستی تمدید کرد والا در صورتی که تمدید ممیزی سالیانه انجام نگیرد گواهی HSE اعتبار خود را از دست خواهد داد.

گواهینامه ایمنی پیمانکاران

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران که به آن HSE اداره کار نیز گفته می شود توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صادر می گردد و مختص شرکتهای پیمانکاری فعال در رشته های ساختمان ، آب ، راه و ترابری ، تاسیسات و تجهیزات ، نفت و گاز ، ارتباطات ، صنعت و معدن ، نیرو ، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی، با گرایشهای مختلف کاربردی بوده و مورد نیاز خواهد بود. اعتبار این گواهینامه 2 ساله هست و پس از دو سال باطل می شود و جهت صدور مجدد بایستی اقدام کرد. جهت اخذ گواهینامه ایمنی HSE اداره کار ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و یا رتبه و گرید پیمانکاری پیش نیاز هست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهینامه ایمنی اداره کار ، اینجا کلیک نمایید.

 

فرم درخواست ایمنی

 

تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه HSE توسط مراجع صادر کننده ایزو صادر می شود که 3 سال اعتبار دارد و هرسال بایستی تمدید گردد اما گواهی صلاحیت ایمنی اداره کار از سوی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صادر می شود و 2 سال معتبر هست و سپس باطل خواهد شد. این دو گواهی کاملا از یکدیگر مجزا هستند و با هم متفاوت. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید.

متقاضیان محترم جهت اطلاع کافی از گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران و گواهینامه HSE و تفاوت میان آنها با مرکز سیستم کاران با شماره 79165-021 تماس حاصل نموده و از خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران به صورت کاملا رایگان استفاده نمایید. خدمات مرکز رایگان است و بطور 24 ساعته کارشناسان پاسخگوی شما هستند.

 

فرم درخواست ایزو

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.