گواهینامه صلاحیت ایمنی ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و تفاوت آنها

گواهینامه صلاحیت ایمنی ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و تفاوت آنها

 

گواهینامه صلاحیت ایمنی و تعریف آن

گواهینامه صلاحیت ایمنی طبق الزام اداره کار جهت ایمنی محیط کار توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برای شرکتهای پیمانکاری الزامی هست. شرکتهای پیمانکاری فعال در حوزه ساختمان ، آب ، راه و ترابری ، تاسیسات و تجهیزات ، نفت و گاز ، ارتباطات ، صنعت و معدن ، نیرو ، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی بر طبق الزام اداره کار نیاز دارند تا گواهینامه صلاحیت ایمنی اداره کار را بگیرند که پیش نیاز این گواهینامه ایمنی HSE اداره کار ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری یا همان گرید و رتبه پیمانکاری هست و شرکتهای پیمانکاری ابتدا باید گواهینامه صلاحیت بگیرند و سپس گواهینامه ایمنی پیمانکاران را دریافت کنند. مدارک لازم برای صدور گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران متغیر هست و به طور دقیق نمی توان گفت که جهت صدور گواهینامه HSE اداره کار چه مدارکی لازم هست زیرا قوانین اداره کار در طول زمان تغییر خواهد کرد همانطور که نام این گواهینامه در طول زمان تغییر یافت و ابتدا با عنوان گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران شناخته شده بود که امروزه این عنوان به عنوان گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران تغییر نام داد و ممکنست دوباره نیز در گذر زمان این نام تغییر پیدا کند. هیج سازمان دولتی و غیر دولتی به جز اداره کار نیز نمی تواند ادعا کند که گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران صادر می کند و البته هستند شرکتهایی مانند سیستم کاران که می توانند سازمانها را در این پروسه همراهی کنند تا بتوانند هر چه زودتر با آگاهی کامل و اطلاعات به روز در خصوص دریافت گواهینامه HSE اداره کار اقدام کنند و سریعتر به گواهینامه ایمنی اداره کار دست پیدا کنند که البته آن هم به شرط اینکه شرکت متقاضی گواهینامه ایمنی پیمانکاری همکاری لازم را با سیستم کاران انجام دهد و چه بهتر که گواهینامه گرید پیمانکاری را نیز از قبل داشته باشد البته می تواند به طور همزمان هم گرید پیمانکاری را بگیرد و هم گواهینامه ایمنی پیمانکاری را که البته این کمی کار را پیچیده می کند. اعتبار گواهینامه HSE اداره کار دو سال هست و وقتی دو سال از صدورش بگذرد باید مجددا صادر شود.

 

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و تعریف آن

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری توسط سازمان برنامه و بودجه صادر می گردد و پیش درآمد گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاری هست. شرکتهای پیمانکاری فعال در حوزه ساختمان ، آب ، راه و ترابری ، تاسیسات و تجهیزات ، نفت و گاز ، ارتباطات ، صنعت و معدن ، نیرو ، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی نیازمند دریافت گواهی نامه صلاحیت پیمانکاری هستند. گواهی گرید پیمانکاری در 5 رتبه صادر می شود و یک سازمان وقتی می خواهد برای اولین بار گرید یا رتبه پیمانکاری بگیرد برای دریافت رتبه 5 باید درخواست بدهد و مثلا نمی تواند درخواست گرید 2 یا 3 یا 4 و 1 کند. بالاترین رتبه 1 هست که اخذ رتبه یک شرایط خود را دارد و جهت کسب اطلاعات از دریافت هر میزان رتبه برای سازمان خود با سیستم کاران تماس بگیرید. گواهی صلاحیت سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مناقصات ممکنست از شرکتها درخواست شود و اما غالبا گواهی نامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران اداره کار درخواست می گردد که شرکتها را با مبحث گواهی صلاحیت پیمانکاری سازمان برنامه و بودجه درگیر می کند و جهت اخذ گواهی HSE اداره کار مجبور به دریافت صلاحیت HSE سازمان برنامه می شوند. نام این گواهی نامه را احتمالا قبلا با عنوان گواهینامه تعیین صلاحیت پیمانکاری شنیده اید که امروزه با عنوان گواهینامه صلاحیت پیمانکاری تغییر عنوان داده و ممکنست باز هم نام آن تغییر کند. گواهینامه صلاحیت سازمان برنامه فقط توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور صادر می شود و البته شرکتهایی چون سیستم کاران می توانند شرکتهای متقاضی را در پیشبرد سریعتر روند دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری کمک کنند و به این شرط که خودشان هم همکاری لازم را انجام بدهند.

 

فرم درخواست صلاحیت ایمنی

 

گواهینامه صلاحیت ایمنی ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و تفاوت آنها

با توجه به توضیحات و تفاسیر بالا تفاوت دو گواهینامه صلاحیت ایمنی ، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و تفاوت آنها را می توان چنین تعریف کرد:

1 – تفاوت عنوان دو گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی

2 – تفاوت مرجع ثبت و صدور گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( سازمان مدیریت و برنامه ریزی ) و همچنین گواهینامه صلاحیت ایمنی ( وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی )

3 – مدت زمان اعتبار دو گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی که گواهینامه صلاحیت پیمانکاری برنامه و بودجه اعتبار جهار ساله دارد و گواهی نامه صلاحیت ایمنی اداره کار دو ساله و هر کدام از آنها بعد از آن باطل خواهند شد و بایستی دوباره برای اخذ و دریافت هر کدامشان اقدام نمود. در ابتدا برای گواهی صلاحیت پیمانکاری و سپس جهت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

جهت هر گونه سوال در خصوص گواهینامه صلاحیت پیمانکاری و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران با مرکز سیستم کاران با شماره 79165-021 تماس حاصل نموده و از خدمات رایگان مشاوره و راهنمایی استفاده نمایید. کارشناسان مرکز بطور 24 ساعته پاسخگوی شما هستند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.