سایت اصلی ایزو چیست

سایت ایزو اصلی

سایت ایزو اصلی یا بالاترین مرجع معتبر نظارت بر ثبت و صدور گواهینامه ایزو در جهان سایت IAF به آدرس اینترنتی WWW.IAF.NU هست.

 

سایت اصلی ایزو چیست؟

سایت اصلی ایزو در واقع همان انجمن اعتبار دهندگان بین المللی هست که تمام کشورهای با عضویت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی میتوانند به مراکز ثبت و صدور گواهینامه ایزو اعتبار بخشی نمایند.

 

ISO-issuing-authorities

CB چیست؟

مراکز ثبت و صدور انواع گواهی نامه ISO را اصطلاحا CB یا به فارسی سی بی می گویند. تعداد فراوان CB در سطح جهان مشغول به فعالیت هستند. کار اصلی هر CB انجام ممیزی و ثبت و صدور گواهی نامه های ایزو هست. عبارت CB مخفف دو کلمه Certification Body هست.

 

AB چیست؟

هر CB بایستی تحت نظارت و اعتبار یک مرجع بالا دستی مجوز فعالیت داشته باشد. مراجع بالا دستی اعتبار دهنده را اصطلاحا AB می گویند. عبارت AB مخفف دو کلمه Accreditation Body هست. هر کشور حداقل یک AB رسمی و دولتی دارد مانند مرکز ملی تایید صلاحیت ایران با نام اختصاری NACI که AB ایرانیست.

 

IAF چیست

IAF چیست؟

IAF مخفف International Accreditation بمعنای انجمن اعتبار دهندگان بین المللی هست.

این انجمن که در بالاترین مقام نظارتی در کل دنیاست، همه کشورها بواسطه AB رسمی خود عضوش هستند.

 

اعتبار گواهینامه ایزو

اعتبار گواهینامه ایزو در بالاترین سطح اعتباری آن گواهینامه ای است که توسط یک CB رسمی که توسط یک مرجع اعتبار دهنده AB اعتباردهی داده شده و همچنین مرجع اعتبار دهی AB بایستی عضو IAF باشد.

 

گواهینامه ایزو با اعتبار مراجع غیر IAF

طبعا چنین اعتباری در سطح اعتبار رسمی گواهی نامه های IAF ی نیست. مراجع صادر کننده غیر IAF ی معمولا سعی دارند که حضور خود را در سطح بازارهای بین المللی هم تراز نهاد رسمی IAF مطرح کنند. در حالیکه چنین چیزی ممکن نیست، چون در سایت رسمی www.iso.org که مرکز تهیه و تدوین استانداردهای ایزو هست به تصریح آمده که بایستی متقاضیان گواهینامه ایزو از طریق IAF اقدام نمایند و لا غیر.

سیستم کاران بزرگترین و اولین مرکز جهت اخذ گواهینامه های معتبر در ایران مشغول به فعالیت هست. متقاضیان می توانند با تماس با مرکز به روزترین قوانین حاکم به نحوه ثبت و صدور گواهینامه ایزو را دریافت نمایند.

 

سایت ایزو اصلی صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.