مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

مشاور ایزو ، مشاوره ایزو

مشاور ایزو ، مشاوره ایزو ، کارشناسی ایزو امروزه به واژه غریبی تبدیل شده است. بدین معنی که در دوران جدید امروزی دیگر کسی بدنبال مشاوره ایزو ، مشاور ایزو واقعی نمیگردد. اما چرا دیگر شغل مشاوره ایزو یا مشاوره ایزو یا کارشناسی ایزو دیگر وجود ندارد؟ دلایل عدم بکارگیری یک مشاور ISO یا مشاوره ISO یا کارشناسی ISO را میتوان در موارد زیر جستجو کرد.

یک : افزایش تعداد CB های صادر کننده گواهینامه ISO در ایران چون تعداد مراجع و مراکز صادر کننده گواهینامه ایزو یا همان CB ها در ایران زیاد شده اند ، لذا با هم رقابت میکنند که مشتریان بیشتری جذب خود نمایند. یکی از راهای جذب مشتری به سمت CB اینه که CB در ممیزی های ثبت و صدور گواهینامه سخت گیری کمتری کند و یا اصلا سخت گیری نکند. چون اگر سخت گیری کند عملا مشتری آن CB را رها کرده و سراغ یک CB دیگری میرود که سخت گیری کمتری میکند. از ایزو شرکت متقاضی دیگر بابت مشاوره ISO ، مشاور ایزو ISO و یا کارشناسی ISO هزینه ای نمیکند و هیچ مشاوری را جهت طراحی و مستندسازی سیستم مدیریتی بکار نمی گیرند.

دو : افزایش تعداد CB های غیر IAF و غیر اصلی که باعث میشوند براحتی و در عرض یکی دو روزه گواهینامه ایزو صادر کنند. این CB ها علاوه بر کاهش شدید قیمتهای گواهینامه ISO برای متقاضیان و رقابت شدید با CB های اصلی و تحت اعتبار IAF براحتی گواهینامه ایزو صادر می کنند و اتفاقا کار مشتری را که فقط بدنبال اخذ گواهینامه ایزو ISO هست را راه می اندازد. بنابراین دیگر لزومی ندارد مشتری ایزو ISO بدنبال مشاوره ایزو یا کارشناسی ISO ( مهندس ISO ) باشد تا الزامات ایزو را در سطح سازمان یا مجموعه خودش پیاده سازی کند.

سه : خود شرکتهای متقاضی هم تمایلی ندارند که مشاور ایزو بکار بگیرند. عموما اکثر صاحبان کسب و کار خودشان را در حوزه سیستم های مدیریتی ، کارشناسی و حرفه ایی میدانند و به دید خودشان نیازی به مشاور سیستم های مدیریتی ایزو ندارند. اکثر مدیران معمولا قبل از اینکه به فکر راه اندازی سیستم مدیریتی ISO برای شرکتشان باشند به فکر حفظ و نگهداری کسب و کار خودشان هستند و همواره درگیر مسائل مهمی همچون نرخ ارز ، مالیات ، بیمه ، شهرداری ، نیروی انتظامی ، مشکلات منابع انسانی ، مشکلات کارفرمایان که پول نمیدهند ، فساد اداری و سایر موارد حاشیه ایی هستند و دیگر مهلتی برای پرداختن به سیستم ندارند. لذا بکارگیری کارشناسی ایزو ، مشاوره ISO یا مشاوره ایزو برایشان بی معناست.

چهارم: مشاوران حرفه ایی ISO ، ایزو هم دیگر خودشان تمایلی به کار با سایر شرکتها و سازمانها ندارند. بی تمایلی مشاوران ایزو ، کارشناسان حرفه ایی ایزو دو دلیل میتواند داشته باشد. اول اینکه یک مشاور حرفه ایی ISO ایزو که قابلیت پیاده سازی یک سیستم مدیریت کیفیت واقعی را دارد خب معلوم است که میتواند برای خودش یک کسب و کار خوبی راه اندازی کرد. و با اعمال دانش ایزو ISO خود در آن سازمان خودش به سود و درآمد سرشاری برسد سود و درآمد حاصل از کسب و کار ایجاد شده توسط کارشناسی ایزو یا مشاور ایزو به مراتب خیلی بالاتر از درآمد مشاوره ایزو میباشد. دوم اینکه مشاور ایزو همش باید با شرکت مشتری خودش درگیری داشته باشد. درگیری بابت اینکه هر چی مشاور دستورات لازمه در خصوص رعایت الزامات ایزو را صادر میکند شرکت متقاضی از اجرای دستورات مشاور سرباز میزند و مداوم از سر و ته سیستم مدیریت مدنظر میزند. از اینرو مشاور حرفه ایی ISO دیگر حال و حوصله سر و کله زدن با متقاضی خود را ندارد و عطایش را به لقایش می بخشد.

پنج: هزینه یک مشاور حرفه ایی ایزو طبیعی است که خیلی بالا باشد چون دانشی دارد که براحتی میتواند باعث سود آوری برای شرکت متقاضی شود. لذا دستمزدهای یک مشاور واقعی ایزو اگر واقعا حرفه ایی و کاربلد باشد طبعا بالاست. برای همین خیلی شرکتها و سازمانها تمایلی برای پرداخت چنین سرمایه گذاری سنگینی را ندارند. همچنین خیلی شرکتها و سازمانهای دولتی هستند و چنین شرکتهای دولتی برای پرداخت هزینه های سنگین مشاور و یا کارشناس ایزو سر فصل هزینه تعریف نکردند. بنابراین یک مشاور حرفه ای ISO اصلا از طرف شرکتهای دولتی کار نمی گیرد.

شش: خیلی سازمانها ، شرکتها ، مخصوصا اگر دولتی باشند چون دارای ساختار سازمانی ناقص و بیماری هستند ، و یا اینکه در آن مجموعه افرادی مشغول بکار هستند که کاربلد کار خودشان نیستند و یا مثلا با پارتی و آشنا بازی استخدام شده اند تمایلی به همکاری با مشاور بالا ندارند. چون اگر یک سیستم مدیریتی ایده آل در شرکتشان جاری شود دیگر آنها در آن مجموعه قادر بکار نخواهند بود و یا باید اخراج شوند و یا تنبلی را کنار بگذارند. از آنجاییکه نه دوست دارند اخراج شوند و نه دوست دارد تنبلی را کنار بگذارند از سر ناسازگاری با مشاور ایزو وارد میشوند و مداوم چوب لای چرخ میگذارند. در بعضی مواقع حتی مدیران سازمان هم میدانند که وجود چنین افرادی برای سازمانشان سم است. اما بنا به دلایل مختلف پنهان و محرمانه اقدامی نمی کنند. با همه موارد فوق الذکر و خیلی دلایل دیگر عملا شغل مشاور ایزو ، مشاور ISO ، کارشناسی ISO به فراموشی سپرده شد و افرادی هم که در این حوزه فعالیت میکردند دیگر در شغل مشاوره ایزو نیستند و کسب و کار دیگری را انجام میدهند.

 

مشاور ایزو

 

از کجا مشاور ایزو مشاور ISO پیدا کنیم؟

قبل از پیدا کردن مشاور ایزو ابتدا تکلیف خود را روشن کنید که هدف از گرفتن مشاور ایزو جیست؟ اگر بدنبال مشاور ایزو هستید در نهایت به چیزی قراره برسید. اگر هدف فقط گرفتن گواهینامه ایزو هست که نیازی به مشاوره ISO حرفه ایی نیست. اگر بدنبال یادگیری از یک مشاور حرفه ایی هستید ، این موضوع را صادقانه با مشاور مطرح کنید. چون در بعضی از سازمانها و شرکتها افرادی در سمت کارشناسی ایزو هستند ، این موضوعررا صادقانه با مشاور مطرح کنید. چون در بعضی از سازمانها و شرکتها افرادی در سمت کارشناس ایزو هستند که آشنایی و تخصصی ایزو ندارند و مدیران را مجاب میکنند که با بکارگیری یک مشاور ایزو با خود مدیران تصمیم گیرند ، جلسات خصوصی میگذارند مدیران متوجه این موضوع میشوند و موضوع مشاوره ایزو را منتفی میکنند. بنابراین قبل از بکارگیری مشاور ایزو بایستی تخصص یا اشخاص اول هر سازمانی که تصمیم مدیریتی میگیرند ابتدا روشن شود برایشان که هدف از گرفتن مشاوره ایزو چیست؟

چنانچه نیاز به یک مشاور واقعی ایزو دارید کافیست با تماس با مرکز و استفاده از خدمات رایگان مشاوران و کارشناسان ابتدا عارضه یابی کرده و هدف از مشاوره ایزو را شناسایی کرده و سپس نقشه ی راه مشاور تعیین گردد و بعد از آن یک مشاور خوب برای مجموعه خودتان پیدا کنید. توجه بفرمایید که مشاور ایزو مشاور ایزو است نه مجری ایزو . مشاور حرفه ایی ایزو شاید در هفته یک الی دو ساعت برای شما وقت بگذارد توقع نداشته باشید که مشاور ایزو ISO بصورت تمام وقت در شرکت شما حضور داشته باشد. اگر یک مشاوری چنین کاری بکند بدین معناست که مشاور نیست و فقط یک کارشناس ساده ایزو و یا کارمند ساده واحد ISO میباشد که تمام وقت در خدمت شماست.

 

فرم درخواست ایزو

 

مرکز سیستم کاران بعنوان بزرگترین مرجع مشاوره و اطلاع رسانی سیستم های مدیریتی با سالیان سال تجربه و تخصص در خدمت علاقمندان ISO میباشد. به گروه سیستم کاران بپیوندید و از خدمات رایگان مرکز سیستم کاران استفاده نمایید

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.