گواهینامه ایزو برای مناقصه

گواهینامه ایزو برای مناقصه

گواهینامه ایزو برای مناقصه یکی از مهمترین و شاید اصلی ترین اهداف شرکتها جهت دریافت ایزو هست. شرکتها و سازمانها زمانی که می خواهند در مناقصات شرکت کنند یکی از انواع گواهی نامه های مهمی که غالبا کارفرمایان مناقصه گزار از آنها می خواهند گواهی ایزو هست. گواهی نامه های دیگری که در مناقصات ممکنست از شرکتها درخواست گردد، گواهی HSE یا HSE – MS ، گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران و انواع و اقسام گواهی نامه های ملی و بین المللی هست. اما چنان که گفته شد مهمترین گواهی جهت شرکت درون مناقصات گواهی نامه ایزو هست که انواع و اقسام متعددی دارد که متناسب نوع فعالیت سازمان درون مناقصه از آنها درخواست می گردد.

گواهی نامه های ایزو یی که برای مناقصات از شرکتها خواسته می شود شامل انواع و اقسام استانداردهای ایزو می شود. مهمترین این گواهی نامه ها ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت هست که به احتمال خیلی قوی و حتی با قاطعیت می توان گفت که از کلیه ی شرکتها با هر نوع فعالیت خواسته می شود. ایزو9001 الزامات کیفی مورد نیاز تمامی نهادها را با هر حوزه فعالیت شامل می شود و در برمی گیرد و به همین جهت نیز به اصطلاح به عنوان مادر تمامی ایزو ها در مناقصات کاربردی ترین گواهی ایزو هست. ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی نیز یکی دیگر از انواع و اقسام گواهی نامه های مورد نیاز شرکتها برای مناقصه هست و یکی از عمومی ترین نوع استانداردهای ایزو هست که از سازمانها ممکنه خواسته بشود. ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی نیز از دیگر انواع و اقسام گواهی نامه های ایزو هست که عمومیت زیادی دارد و کارفرمای مناقصات در اغلب موارد از شرکتها می خواهد که جهت شرکت در مناقصات و کسب امتیاز لازمه آن را دریافت کنند. این سه گواهی نامه ، ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هر سه در کنار یکدیگر نیز از شرکتها درخواست می شود و به نوعی مکمل یکدیگر هستند. همچنین از طراحی و پیاده سازی سه استاندارد ایزو9001 و ایزو14001 و ایزو45001 در کنار یکدیگر به اصطلاح گفته می شود که شرکت مربوطه دارای یک سیستم مدیریت یکپارچه هست و برای سازمانش یک سیستم مدیریت یکپارچه را طراحی و پیاده سازی نموده است. همچنین متناسب حوزه ی فعالیت شرکتها می توان بدین گواهی نامه های ایزو مهم برای مناقصه اشاره کرد: ایزو22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ، ایزو13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ، ایزو29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و بسیاری از انواع و اقسام گواهی های ایزو که تعدادشان بسیار زیاد و متنوع هست و متناسب هر نوع فعالیت یک یا حتی چند گواهی ایزو تعریف شده است که درون سایت جهانی ایزو می توان تمامی انواع استانداردها را مشاهده کرد.

 

مراجع صادر کننده گواهی ایزو برای مناقصه

مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو برای مناقصات متنوعند که با توجه به گفته کارفرمای مناقصه گزار مراجع صادر کننده ایزو انتخاب می شوند. به این معنا که ممکنست کارفرمای مناقصه گزار تعیین کند که گواهی ایزو دریافتی از مراجع IAF باشد اما غالبا بیان نمی کنند که گواهی ایزو از چه مرجعی دریافت شود و تنها درخواست گواهی ایزو می کنند که در این مواقع نوع ایزو غیر IAF احتمالا کفایت می کند که در ایران غالبا همین گواهی نامه های ایزو غیر IAF کفایت می کند. مراجع IAF مراجع بین المللی هستند که در سطح جهانی دارای اعتبار هستند، مراجع صادر کننده ایزو را در اصطلاح و اختصار CB می گویند که CB زیر نظر AB فعالیت کرده و مدیریت می شود که در نهایت خود AB تحت اعتبار یک نهاد بین المللی با عنوان IAF مجوز می گیرد. سازمان جهانی ایزو فقط IAF را مورد قبول می داند. درون سایت سازمان جهانی ایزو IAF به عنوان مرجع معتبر معرفی شده که در هر کشور نمایندگانی دارد و تمامی نمایندگان IAF را می توانید درون سایت IAF به آدرس WWW.IAF.NU مشاهده بفرمایید. تنها کافیست وارد سایت شوید و کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک نمایید و نهادهای صادر کننده AB هر کشور را در آنجا مشاهده کنید. سری دیگری از مراجع ثبت و صدور ایزو هستند که به این طریق فعالیت نمی کنند و تحت اعتبار IAF نیستند و AB و CB داخلی هستند که جهت مناقصات معمولا همین نوع ایزو کفایت می کند.

مراحل اخذ ایزو برای مناقصات :

انتخاب مراجع صادر کننده ایزو

مستند سازی و استقرار و پیاده سازی ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی

ممیزی نهایی

ثبت و صدور گواهی ایزو

مرکز سیستم کاران به عنوان بزرگترین و یکی از اولین مراکز مشاوره و ثبت و صدور گواهی ایزو ، انواع و اقسام گواهی نامه ایزو را متناسب نیاز سازمان صادر می کند. جهت شرکت در مناقصه و اخذ گواهی ایزو جهت شرکت در مناقصات و کسب اطلاعات کافی از خدمات مشاوره رایگان مرکز بهره ببرید و در سریعترین زمان ممکن به گواهی ایزو خود برسید.

 

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.