تفاوت میان IMS و MIS چیست؟

تفاوت میان IMS و MIS چیست؟

IMS و MIS دو واژه کاملا متفاوت هستند که نباید با هم اشتباه گرفته شوند. حروف این دو واژه از سه حرف I و M و S تشکیل شده و متشکل از این سه حرف هست و در بسیاری موارد ممکنست با هم اشتباه گرفته شوند. این دو واژه در زمینه گواهی نامه ایزو دو سیستم جداگانه هستند، IMS سیستم مدیریت یکپارچه و MIS سیستم مدیریت اطلاعات و البته IMS گواهی نامه ندارد و گواهینامه نیست. در ادامه به تعریف این دو واژه جهت آشنایی بیشتر می پردازیم.

 

IMS جیست؟

گواهینامه IMS متشکل از سه گواهی نامه ایزو 9001 و ایزو 14001 و ایزو 45001 هست و به عبارتی تلفیق سه سیستم مدیریت کیفیت ، سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای . خود IMS گواهی نامه ندارد و قابلیت صدور گواهینامه ندارد البته هستند شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو که میایند و IMS را در قالب گواهی نامه صادر می کنند و اما در اصل IMS گواهی نامه ندارد و مراجع صادر کننده اصیل به این امر واقف بوده و گواهی IMS را صادر نمی کنند. وقتی نام IMS به میان میاید منظور طراحی و پیاده سازی و اخذ سه استاندارد ایزو 9001 ، ایزو14001 و ایزو45001 هست و در حقیقت به طراحی و پیاده سازی یکپارچه و همزمان سه سیستم مدیریتی کیفیت و زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی اطلاق می شود و گفته می شود که سازمان برای خودش و در سازمان خود یک سیستم مدیریت یکپارچه طراحی و پیاده سازی کرده و در سازمانش سیستم مدیریتی یکپارچه دارد و این تعبیر به دلیل الزامات و مشترکات بسیار سه استاندارد هست. پس وقتی کارفرمایان مناقصه گزار درخواست گواهی IMS می کنند منظورشان اخذ سه گواهی ایزو9001 ، ایزو14001 و ایزو45001 هست نه خود گواهی نامه IMS که قابلیت صدور ندارد. مراجع صادر کننده ایزو غیر IAF البته میایند و در ازای اخذ این سه گواهی، گواهی نامه ای به عنوان IMS نیز به صورت رایگان برای شرکتها صادر می کنند و اما مشخصا چیزی که معلوم هست IMS گواهی نامه نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص IMS اینجا کلیک کنید.

 

MIS چیست؟

MIS مخفف Management Information System به معنای سیستم مدیریت اطلاعات هست و اگر MIS توسط سازمانی اخذ و دریافت گردد نشان دهنده سیستم امدیریت اطلاعات درون سازمان هست. سازمانها و شرکتهایی که مناقصه دارند و میخواهند مناقصه را برای پیمانکاران خود یا شرکت ببرند به دنبال دریافت گواهینامه MIS میروند. و به همین جهت بایستی اقدامات ذیل را انجام دهند.

گام اول : ازطریق سیستم تمامی فرآیندها مشخص و تعریف و شناسایی شوند.

گام دوم : تعامل بین فرآیندها و شناسایی پی درپی

گام سوم : سوابق و مستندات و بررسی و صنعت موجود جهت تعیین روابط تعاملات بین فرآیندها

گام چهارم : اطلاعات مستند در حال گردش در سازمان جهت بهینه سازی و کارآمدسازی و بازنگری و اصلاح آنها

گام پنجم : مستندات سیستم بهبود یافته تدوین شود.

شباهتهای زیادی در اجرای استانداردهای ایزو 9001 و همچنین سیستم اطلاعات مدیریت MIS وجود دارد. اطلاعات و الزامات مشترک بسیاری ما بین سیستم مدیریت اطلاعات MIS و همچنین سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 هست و از این الزامات مشترک می توان پروسس مپ Proccesmap یا نقشه فرآیندها را نام برد. به دلیل ناشناخته بودن استاندارد MIS درون گوگل کاربران با این عبارات جستجو می کنند:

شرکتهای ثبت و صدور گواهی نامه MIS
مراجع ثبت و صدور گواهینامه MIS
شرایط دریافت گواهی نامه MIS
آموزش MIS ، مدرک MIS ، لوگوی MIS
گواهینامه MIS جهت شرکت در مناقصات
سیستم مدیریت اطلاعات
گواهینامه MIS را از کجا می توانم بگیریم؟
مراحل و شرایط اخذ گواهینامه MIS
زمان و هزینه اخذ و دریافت گواهینامه MIS
چگونه می توان گواهینامه MIS را گرفت؟
CB های معتبر صادر کننده گواهینامه MIS در ایران
شرکتهای معتبر ثبت و صدور گواهینامه MIS
گواهی نامه ام آی اس

سیستم مدیریتMIS  متشکل از سخت افزار، نرم افزار، سیستم مخابراتی، کارکنان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص MIS اینجا کلیک کنید.

با این تفاسیر می توان اینگونه بیان کرد که برای گرد آوری اطلاعات و همچنین کنترل و ذخیره سازی اطلاعات از سیستم مدیریت اطلاعاتMIS  و طراحی و پیاده سازی الزامات سیستم مدیریت اطلاعات درون سازمان می توان استفاده کرد. اما هنگامی که سازمانی سه گواهینامهISO9001 ISO14001 ،  ISO45001و را دریافت کند اصطلاحا گفته می شود که سازمانIMS سیستم مدیریت یکپارچه را درون سازمان طراحی و پیاده سازی کرده و موفق به پیاده سازی یک سیستم مدیریت یکپارچه درون سازمانش شده است.

مرکز سیستم کاران به عنوان یک مرکز بزرگ و عام المنفعه در خصوص مشاوره و ثبت و صدور گواهی نامه ایزو با خدمات آموزشی رایگان در خدمت متقاضیان محترم می باشد. مشاورین مجرب مرکز ما تمام سیستمهای مدیریتی را شناخته و به درستی شما را جهت اخذ گواهی نامه متناسب نیازتان راهنمایی میکنند.

با ما در تماس باشید.

 

تفاوت میان IMS و MIS چیست؟ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.