گواهینامه ایزو برای فست فود

گواهینامه ایزو برای فست‌ فود

امروز افراد جامعه از فروشگاه‌ها و فست فود‌های بزرگ و مارکدار که خدمات آنها معمولاً به صورت یک برند معروف و شناخته شده است انتظار دارند خدمات با کیفیت ارائه دهند و مطابق با استانداردهای کیفیتی که توسط سازمان استاندارد جهانی تعیین شده است، عمل نمایند. استاندارد بین المللی ایزو در فروشگاه‌های توزیع غذا و فست فودها و مؤسساتی که غذا را مدیریت می‌کنند به عنوان یک زنجیره کیفیت بین المللی استفاده می شود. امروز کاهش اقتصادی بر کیفیت خدمات تأثیر گذاشته است. کاهش کیفیت خدمات در فست فودها به طور مستقیم سلامت مشتری را به خطر می اندازد. از این رو مطالعه ارزیابی سطوح آگاهی و اجرا و دیدگاه مدیریت و استفاده از استانداردهای لازم مهم می‌باشد. ارزیابی آگاهی و اجرای استانداردهای ایمنی غذا در فروشگاههای فست فود امروز به یک امر بسیار مهم و حیاتی تبدیل شده است.

 

استانداردهای عمومی مرتبط با صنایع غذایی

سازمان ISO با توجه به اینکه وظیفه تهیه و تدوین استانداردهای مربوط به تمام مشاغل و صنایع را برعهده دارد، توجه ویژه‌ای هم به صنعت غذا و دارو و استانداردهای مربوط به آن را داشته است. استانداردهایی که می‌توان برای مشاغل مربوط در حوزه مواد غذایی استفاده نمود هم شامل یکسری استانداردهای عمومی و هم شامل یکسری استانداردهای تخصصی می‌شود. از استانداردها و گواهینامه‌های عمومی سازمان ایزو ابتدا می‌توان ISO 9001 با نام سیستم مدیریت کیفیت یا استاندارد QMS را تحت عنوان اولین و پرکاربردترین گواهینامه‌ ایزو نام برد که در صنعت مواد غذایی از جمله رستوران‌ها و فست فود‌ها بسیار کاربرد دارد. ISO 14001 با نام سیستم مدیریت زیست محیطی و ISO 45001 با نام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی نیز از دیگر گواهینامه‌های عمومی در حوزه سیستم‌های مدیریتی هستند که اخذ و اجرابی هر کدام از این استاندارد‌ها مزایا و فواید مهم و اساسی را برای سازمان مربوطه به ارمغان می‌آورند.

 

استاندارد‌های تخصصی مرتبط با صنایع غذایی

گواهینامه HACCP که مخفف عبارت Hazard Analysis and Critical Control Point System که تحت عنوان تجزیه و تحلیل خطر و نقطه کنترل بحرانی سیستم می‌باشد یک گواهینامه تخصصی در زمینه زنجیره تامین مواد غذایی به کار برده می‌شود. استاندارد HACCP یک سیستم ایمنی مواد غذایی است که از به خطر افتادن ایمنی مواد غذایی جلوگیری می‌نماید. اگر شما شرکتی هستید که در صنایع غذایی فعالیت می کنید طبق قانون مذکور باید از مقررات بهداشتی تعیین شده پیروی کنید. HACCP استانداردی هست که به شما می گوید باید به طور سیستماتیک به دنبال نکات مهمی باشید که بر ایمنی مواد غذایی و آشامیدنی که توسط مجموعه مرتبط به مواد غذایی ارائه می‌شود، تأثیر بگذارد و تمام خطرات احتمالی و اقدامات مدیریت ریسک مرتبط که از طرح HACCP ارائه شده است، اجرا گردد.

گواهینامه ISO 22000 با نام سیستم مدیریت ایمنی در مواد غذایی به عنوان یک استاندارد ایمنی مواد غذایی از سال ۲۰۰۵ بر اساس دستورالعمل‌های HACCP و سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ و اصول مدیریت Codex Alimentaraius ایجاد شده است. گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ اساس کلی گواهینامه های بین المللی در ایمنی مواد غذایی است. ایزو ۲۲۰۰۰ می تواند توسط هر یک از سازمانهای سیستم زنجیره غذایی اعمال شود. سازمان‌ها و رستوران ها و فست فودها با ارائه گواهینامه سیستم مدیریت مواد غذایی می‌توانند ایمنی غذا و سلامتی آن را ضمانت کنند. این امر باعث جلب رضایت و توجه مشتری می‌شود و به مصرف کنندگان خود اطمینان می دهد که یک برنامه و سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی کارآمد را اجرا کرده است. گواهینامه بین المللی ایزو ۲۲۰۰۰ ایمنی مواد غذایی را هدف قرار داده است و در کلیه مراکزی که مربوط به صنایع غذایی و تولید مواد غذایی می‌شود، اعمال می شود.‌

ارتباط تعاملی و رعایت اصول HACCP و مدیریت سیستم و برنامه های پیش نیاز از بخش‌های مهم و کلیدی در استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ می‌باشند. افزایش سود، کاهش خطرات و بازسازی عیوب، افزایش رضایتمندی مشتریان و کاهش فرسایش مشتریان و کارمندان ، افزایش اعتماد به نفس همه ذینفعان و ایجاد توسعه پایدار و بهبود مستمر از جمله مزایای دریافت گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ می‌باشند.

 

iso-request-gif

 

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با توجه به اینکه بحث سلامت و ایمنی مواد غذایی در هر جامعه‌ای بسیار مهم می‌باشد در زمینه صدور گواهینامه‌ها و استانداردهای مرتبط با صنایع غذایی و مراکز ارائه دهنده مواد غذایی نیز خدمت برتر و مشاوره رایگان ارائه می‌دهد. مدیران و مسئولان رستوران‌ها و فست فود‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی فقط کافی است با مرکز سیستم کاران ارتباط برقرار نمایند و با اطمینان خاطر گواهینامه‌های ایزو و مرتبط با حرفه خود را با مناسبترین قیمت دریافت نمایند

 

Instagram.Icons - LearnParsi 1  صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.