گواهینامه ایزو برای فرش

گواهینامه ایزو برای فرش

فرش‌ها کفپوش‌هایی از صنعت نساجی هستند که طبق استاندارد محصولاتی با لایه ‌ای از الیاف، پشم، پنبه تولید می‌شوند و عموماً برای پوشش کف استفاده می شوند. انواع مختلف فرش برای کاربردهای مختلف موجود است. فرش دیوار به دیوار که به عنوان یک کفپوش پارچه‌ای تعریف می شود و کل کف اتاق را می پوشاند. قالیچه که به عنوان فرش کفپوش نساجی با شکل و ابعاد متغیر در اندازه‌های کوچک و بزرگ است و عموماً روی زمین ثابت نمی‌شود. یکسری فرش‌ها بلند و باریک هستند که اغلب در راهروها یا روی پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و در وسط محوطه نصب می‌شوند و از فضای کف تا هر دیوار دور است. فرش‌ها هم به صورت ماشینی و هم به صورت دستباف بافته و آماده می شوند. یک سری از فرش ها به عنوان تابلو فرش بر روی دیوار نصب می شود. موکت، گلیم، جاجیم نیز از دیگر انواع فرش ها می‌باشند.

مشاغل مرتبط با فرش و صنعت بافندگی برای اینکه بتوانند خدمات و محصولات با کیفیت را ارائه دهند و محصولی که تولید می‌کنند مرغوب و درجه یک باشد باید از یکسری قوانین و دستورالعمل‌هایی پیروی نمایند. قوانین و دستورالعمل‌های ایزو که از طرف سازمان جهانی استاندارد تهیه و تدوین می‌شوند هم به صورت عمومی و هم به صورت تخصصی برای انواع حرفه‌ها به کار برده می شوند و یکسری هم مرتبط با صنعت فرش و مشاغل مرتبط با این صنعت می‌شوند. ابتدا برای آشنایی شما مدیران و مسئولان فعال در حوزه فرش توضیح می‌دهیم که اصلا گواهینامه ایزو چیست؟

 

گواهینامه ایزو چیست؟

ایزو در لغت انگلیسی با نام ISO نوشته می‌شود. ISO مخفف عبارت International Organisation for Standardiztion به معنای سازمان بین‌المللی استاندارد می‌باشد. وظیفه سازمان ISO تهیه و تدوین انواع استانداردهای مختلف برای تمام مشاغل و حرفه‌ها می‌باشد. سازمان ایزو در شهر ژنو پایتخت کشور سوئیس قرار دارد. گواهینامه ایزو در واقع مدرکی است که سازمان ایزو در قبال طراحی و اجرای قوانین و دستورالعمل‌های تدوین شده در شغل و حرفه مورد نظر برای مجموعه صادر می‌نماید. گواهینامه ایزو بعنوان یک ضمانت ‌نامه برای جلب اعتماد و رضایت مشتریان مورد نیاز تمام سازمان‌ها می‌باشد. صنعت فرش و مشاغل مرتبط با حوزه تولید انواع فرش و گلیم و جاجیم و موکت .. می‌توانند جهت اثبات کیفیت خوب محصولات و تولیداتشان گواهینامه‌های ایزو ویژه فرش را اخذ نمایند. گواهینامه‌ها و استانداردهای سازمان ایزو به دو نوع عمومی و تخصصی تهیه شده‌اند و البته هر ساله با پیشرفت علم و تکنولوژی و تغییرات فناوری و بخاطر رعایت حقوق مشتریان و مصرف کنندگان یکسری از استانداردها مورد ویرایش قرار داده می‌شوند و در نسخه جدید دیگری تهیه و منتشر می‌شوند.

 

گواهینامه‌های عمومی ایزو در صنعت فرش

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ با نام استاندارد سیستم مدیریت کیفیت یکی از قدیمی‌ترین و محبوبترین استانداردها در میان گواهینامه‌های عمومی ایزو می‌باشد. کامل بودن قوانین و دستورالعملهای استاندارد سیستم مدیریت کیفیت باعث شده است که اکثر سازمان‌ها و نهادها متقاضی اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ باشند. شفاف سازی فرآیندهای تولید و افزایش سطح کیفیت فرآیندها و در نتیجه افزایش کیفیت محصولات و خدمات از مزایای مهمی هستند که متقاضیان زیادی در هر صنعت و حرفه‌ای من جمله در صنعت فرش دارد. گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ با نام استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی یکی دیگر از گواهینامه‌های عمومی می‌باشد که قوانین و دستورالعمل‌هایش جهت حفظ و نگهداری از محیط زیست و منابع طبیعی تهیه و تدوین شده است. گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ با نام استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی نیز همچون گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ از دسته گواهینامه‌های عمومی در حوزه مدیریتی تدوین شده از سوی سازمان استاندارد جهانی می‌باشد. ملزومات استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ بر رعایت اصول ایمنی در محیط کار و حفظ و صیانت از سلامتی نیروی انسانی پایه‌گذاری و طرح ریزی شده است. گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۲ با نام استاندارد سیستم مدیریت کیفیت – رسیدگی به شکایات مشتریان و ایزو ۱۰۰۰۴ با نام استاندارد سیستم مدیریت کیفیت سنجش رضایت مشتریان نیز از استانداردهای عمومی ایزو هستند که قوانین و ملزوماتی را به جهت رعایت اصول مشتری مداری طراحی و تدوین نموده است. گواهینامه HSE-MS با نام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و محیط زیست که در واقع تلفیقی از استانداردهای دو گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ می‌باشد و مورد استفاده تمام مشاغل از جمله مراکز فعال در زنجیره تولید انواع فرش و موکت، گلیم و تابلو فرش برای ایجاد یک محیط امن و حفظ سلامت نیروی انسانی و حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

گواهینامه‌های تخصصی ایزو در صنعت فرش

گواهینامه ایزو ۱۷۶۵ با نام استاندارد تعیین ضخامت فرش ماشینی بعنوان یک گواهینامه تخصصی تدوین شده از سوی سازمان ایزو می‌باشد. قوانین و دستورالعمل‌های این استاندارد به بررسی ضخامت فرش ماشینی می‌پردازد و شرایط و نحوه آزمایش را بیان می‌نماید. گواهینامه ایزو ۱۱۸۵۹ استاندارد مختص فروش‌های می‌باشد و الزامات و قوانین تهیه فرش‌های دستباف از پشم خالص را ارائه داده است

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.