چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟ چطوری و از کجا می توانم گواهی نامه ایزو بگیرم؟ برای گرفتن گواهینامه ایزو ISO باید چیکار کنم؟ جهت دریافت گواهینامه ایزو از کجا شروع کنم؟ گواهینامه ایزو چیه و چطوری می تونم گواهی ایزو بگیرم؟ گواهینامه ایزو برای مناقصات از کجا باید بگیرم؟ گواهینامه ایزو چیست و به چه دردی میخورد؟

گواهینامه ایزو ISO یکی از گواهینامه های ملی و بین المللی هست که شرکتها با اهداف مختلف و گوناگون و متعددی اقدام به اخذ گواهی ایزو می کنند که می توان اهداف آنها را اینطور طبقه بندی کرد:

دریافت گواهینامه ایزو ISO برای شرکت در مناقصات

گرفتن گواهینامه ایزو ISO جهت صادرات

اخذ گواهینامه ایزو ISO برای رقابت با رقبا

دریافت گواهینامه ایزو ISO برای مطرح شدن در بازارهای داخلی و خارجی

گرفتن گواهینامه ایزو برای پیاده سازی واقعی استانداردها

دریافت گواهی نامه ایزو برای رقابت در بازار داخلی و خارجی

اخذ گواهی ایزو ISO برای برند سازی و تبلیغات

بیشترین هدفی که شرکتها در خصوص اخذ گواهی نامه ایزو دارند و آنها را به فکر گرفتن گواهینامه ایزو می اندازد، مناقصه هست. وقتی که یک شرکت برای مناقصه اقدام می کند، گواهینامه های ملی و بین المللی متعددی هست که ممکنست ازش درخواست بشود که یکی از مهمترین این گواهی نامه ها ، گواهینامه ایزو هست. از میان این گواهینامه های ایزو ISO ، سه گواهینامه ایزو هستند که از کلیه شرکتها فرای حوزه فعالیتشان ممکنست درخواست بشود، گواهینامه هایی همچون گواهینامه ایزو9001 ISO 9001 سیستم مدیریت کیفیت ، گواهینامه ایزو14001 ISO 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و گواهینامه ایزو45001 ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای یا شغلی مهمترین گواهینامه هایی هستند که درون مناقصات از شرکتها درخواست خواهد شد. لازم به ذکرست که طراحی و پیاده سازی این سه سیستم مدیریتی ، سیستم مدیریت کیفیت ، سیستم مدیریت زیست محیط و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایجاد یک سیستم مدیریت یکپارچه در سازمان می کند که اصطلاحا بهش IMS اطلاق می شود و وقتی به سازمانی گفته می شود که گواهینامه IMS دریافت کند در واقع منظور همین سه گواهی ایزو 9001 و ایزو 14001 و ایزو 45001 هست.

 

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو ISO و نهادهای صادر کننده ایزو ، به طور کلی شامل دو گروه می شوند یا اینکه IAF هستند یعنی تحت اعتبار بین المللی هستند و یا غیر IAF یعنی خصوصی هستند و از مراجع داخلی ، جهت درک این مطلب و توضیح بیشتر به تعریف این سه واژه دقت کنید: مراجع صادر کننده ایزو یا همان CB ، نهاد اعتبار دهنده به مراجع صادر کننده ایزو یا همان AB و نهاد بین المللی اعتبار دهندگان یا همان IAF . از بالاترین رکن این مراجع تعریف خود را شروع خواهیم کرد.

 

IAF چیست؟

IAF یک نهاد بین المللی هست که تنها نهادی هست که از طرف سازمان ایزو در خصوص گواهینامه ایزو و صدور گواهینامه ISO معرفی گردیده است وقتی به سایت سازمان جهانی ایزو ISO به آدرس www.iso.org مراجعه می کنید درون این سایت خواهید دید که نهاد iaf به آدرس www.iaf.nu به عنوان تنها نهاد معتبر شناخته شده است که می تواند به نهادهای صادر کننده ایزو مجوز فعالیت بدهد. تمامی کشورها درون IAF عضو یا اعضایی دارند.

 

AB چیست؟

AB ها یا نهادهای اعتبار دهنده زیر نظر IAF مجوز صدور می گیرند. تنها AB هایی اصیل هستند که تحت نظر IAF فعالیت می کنند و زیر نظر IAF مجوز فعالیت می گیرند و بایستی تحت اطاعت IAF از قوانینش تابعیت کنند. خود این AB ها اما گواهینامه ایزو را ثبت و صدور نمی کنند بلکه این کار را به سازمان دیگری می سپارند با عنوان CB . تمامی AB های تحت نظر IAF متعلق به هر کشوری درون سایت IAF قابل مشاهده هستند. مثلا AB صادر کننده ایران که تنها ABایران هست که تحت نظارت IAF هست سازمان ملی تایید صلاحیت ایران NACI هست.

 

CB چیست؟

CB ها یا مراجع صادر کننده ایزو ، مراجعی هستند که وظیفه ثبت و صدور گواهی نامه های ایزو را دارند و بایستی تحت نظارت یک AB فعالیت کنند و تعدا بسیاری CB زیر نظر هر AB فعالیت می کنند.

با تفاسیر بیان شده مراجع صادر کننده ایزو یی ( CB ) هایی معتبر هستند و می توانند گواهی ایزو صادر کنند که تحت نظارت نهاد AB فعالیت کنند که خود AB تحت اعتبار نهاد بین المللی IAF باشد. در این میان یکسری مراجع نیز هستند که داخلی هستند و CB و AB داخلی هستند و تحت نظارت IAF نیستند که اصطلاحا بهشان غیر IAF گفته می شود. درست است که این دست مراجع اعتبار مراجع IAF و اصالت آنها را ندارند اما کار بسیاری شرکتها را در خصوص هدفی که از دریافت گواهینامه ایزو دارند، راه می اندازد. چنانچه شرکتها توانایی مالی و شرایط مناسبی دارند گزینه مراجع IAF برایشان بهترین گزینه هست.

 

فرم درخواست ایزو

 

چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

با توجه به عواملی همچون مراجع صادر کننده ایزو که در بالا به آن پرداخته شد، ممکنست نحوه دریافت گواهینامه های ایزو متفاوت باشد، به این معنا که چنانچه یک مرجع IAF باشد پروسه سخت تری را باید بگذرانند و در خصوص پیاده سازی و ممیزی راه سخت تری خواهند داشت و مراجع غیر IAF راحت تر می توانند گواهینامه ایزو صادر کنند و پیاده سازی و ممیزی پروسه راحتی هست و ضروری نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه چگونه گواهینامه ایزو بگیرید و چگونه اقدام کنید تا در دام افراد شیاد که گواهی ایزو تقلبی می دهند نیوفتید، با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید و از طریق مشاورین خبره ی ما اطلاعات لازم را کسب نمایید و از مراجع معتبر با کمترین هزینه و در سریعترین زمان گواهینامه ISO ایزو دریافت نمایید.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران به عنوان یکی از اولین و بزرگترین مراکز در خصوص مشاوره و ثبت و صدور گواهی نامه ایزو ، با زیر مجموعه ها و شعبه های مختلف به صورت 24 ساعته و تمام وقت در خدمت مشتریان عزیز می باشد تا ضمن بهره گیری از خدمات مشاوره رایگان مرکز در سریعترین زمان و متناسب با نیازشان با قیمتی مناسب به گواهینامه ایزو مد نظر خود برسند.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.