اعتبار گواهینامه ایزو

اعتبار گواهینامه ایزو

 

 

تفاوت بین گواهینامه انطباق ISO و اعتباربخشی

 

 ISO ، انطباق ، صدور گواهینامه و اعتباربخشی توضیح داده شده است

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) سالانه هزاران استاندارد تولید می کند که موضوعات و رشته های مختلف را پوشش می دهد. گروه خاصی از آن استانداردها که به عنوان استانداردهای سیستم مدیریت شناخته می شوند برای حمایت از سازمانها در ارائه محصولات و خدمات با کیفیت بالاتر ، ایمن تر ، مقاوم تر و سازگار با محیط زیست طراحی شده اند.

این استانداردها به خوبی شناخته شده اند مانند ISO 9001 مدیریت کیفیت ، ISO 27001  امنیت اطلاعات،ISO 14001  محیط زیست،ISO 22301  تداوم کسب و کار و ISO  45001  بهداشت و ایمنی

در صنعت "سر و صدا" زیادی در مورد مطابقت ، صدور گواهینامه و اعتبار ، و تفاوت بین این اصطلاحات وجود دارد. بنابراین آنها در واقع چه چیزی را نشان می دهند؟

 

مطابقت

مطابق ISO ، مطابقت ، تحقق یک الزام است. انجام ارزیابی های انطباق راهی است برای اثبات اینکه محصولات ، خدمات یا سیستم ها الزامات استاندارد را برآورده می کنند.

 

صدور گواهینامه

گواهینامه همچنین به عنوان ارزیابی انطباق شخص ثالث شناخته می شود. این ارائه یک نهاد مستقل ( همچنین گواهی صدور گواهینامه ) تضمین کتبی ( گواهی ) است که شخص ، محصول ، خدمات یا سیستم مورد نظر الزامات صدور گواهینامه خاص را برآورده می کند.

 

گواهینامه چه مزایایی دارد؟

اطمینان و اعتبار را به مصرف کنندگان و سایر ذینفعان می دهد.

مزیت رقابتی را فراهم می کند.

تأیید مستقل صلاحیت را ارائه می دهد.

به عنوان یک سازمان صدور گواهینامه پرسنل ، PECB تعیین می کند که آیا یک فرد دارای الزامات صدور گواهینامه ، از جمله درخواست ، ارزیابی یا معاینه ، تصمیم گیری در مورد صدور گواهینامه و استفاده از گواهینامه ها و نشان ها/علائم است

 

اعتبارسنجی ایزو

به رسمیت شناخته شدن توسط یک نهاد مستقل ، که عموماً به عنوان یک سازمان اعتباربخش شناخته می شود به عنوان مثال IAS ، این است که یک سازمان گواهینامه در این موردمطابق با استانداردهای بین المللی عمل می کند. صدور گواهینامه معتبر زمانی اتفاق می افتد که یک سازمان استاندارد ISO را رعایت کرده است ، پس از فرآیند اعتباربخشی توسط یک سازمان صدور گواهینامه ، اگر این مورد را برای صدور گواهینامه پرسنل اعمال کنیم ، گواهینامه معتبر زمانی اتفاق می افتد که شخص الزامات یک طرح یا برنامه صدور گواهینامه معتبر را که توسط سازمان صدور گواهینامه توسعه یافته است ، برآورده کرده باشد.

این مهم است که بدانید به طور کلی هیچ چیزی مانع از ارائه خدمات صدور گواهینامه توسط یک موسسه غیر معتبر نمی شود. با این حال ، متخصصانی که به دنبال اخذ گواهینامه هستند باید مراقب باشند و در مورد اعتبارنامه صدور گواهینامه صادرکننده تحقیق کنند: اگر یک سازمان گواهینامه معتبر نباشد ، این بدان معناست که به رسمیت شناخته شدن ملی و بین المللی گواهینامه های صادر شده توسط این نهاد صدور گواهینامه محدود خواهد بود

 PECB تحت استاندارد ISO/IEC 17024 توسط IAS تأیید شده است ، که نشان می دهد PECB الزامات مربوط به سازمانهای دارای گواهینامه افراد را برآورده کرده است.

استاندارد ISO/IEC 17024 یک چارچوب جامع برای دستگاه های صدور گواهینامه پرسنل ، مانند PECB ، برای عملکرد منسجم و قابل اعتماد فراهم می کند. وظیفه اصلی نهادهای صدور گواهینامه پرسنل ، ارائه ارزیابی مستقل از تجربه و توانایی های حرفه ای داوطلبان است که در زمینه ای که گواهینامه برای آن اعطا می شود قابل اجرا است.

این استاندارد به منظور کمک به نهادهای صدور گواهینامه پرسنل جهت انجام ارزیابی های برنامه ریزی شده و ساختار یافته با استفاده از معیارهای عینی ارزیابی برای اطمینان از بی طرفی عملیات و کاهش خطر تضاد منافع طراحی شده است. استاندارد بین المللی ISO/IEC 17024 به ساختار و حاکمیت سازمان صدور گواهینامه ، ویژگی های برنامه صدور گواهینامه و اطلاعاتی که باید در اختیار نامزدها قرار گیرد ، می پردازد.

هدف PECB ، توسعه و ارتقای استانداردهای حرفه ای برای صدور گواهینامه و مدیریت برنامه های صدور گواهینامه معتبر برای افرادی است که در رشته های مربوط به حسابرسی و پیاده سازی یک سیستم مدیریتی سازگار عمل می کنند. این هدف اصلی شامل موارد زیر است:

ایجاد حداقل الزامات لازم برای صدور گواهینامه متخصصان

بررسی و تأیید صلاحیت متقاضیان برای واجد شرایط بودن برای ارزیابی گواهینامه

توسعه و حفظ ارزیابی های معتبر ، معتبر و جاری گواهینامه

اعطای گواهینامه به داوطلبان واجد شرایط ، نگهداری سوابق و انتشار فهرست راهنمای دارندگان گواهینامه های معتبر

ایجاد الزامات برای تمدید دوره ای گواهینامه و تعیین انطباق با آن الزامات

اطمینان از اینکه افراد دارای گواهینامه دارای استانداردهای اخلاقی هستند و از قوانین اخلاقی PECB پیروی می کنند

نمایندگی اعضای خود ، در صورت لزوم ، در موضوعات مورد علاقه مشترک

ارتقاء مزایای صدور گواهینامه برای کارفرمایان ، مقامات دولتی ، پزشکان در زمینه های مرتبط و عموم

 

آیا مجوز صدور گواهینامه من باید توسط مرجع اعتبارسنجی در کشور من معتبر باشد؟

مجمع بین المللی اعتباربخشی (IAF) انجمن جهانی نهادهای اعتباربخشی ارزیابی انطباق است و شعار ساده ای دارد "یک اعتبار بین المللی به رسمیت شناختن".برخی از نهادهای صدور گواهینامه مانند PECB در سطح جهانی کار می کنند و در هر کشوری که در آن فعالیت می کنند ، ممیزی های اعتبار سنجی انجام می دهند ، بسیار پیچیده است.بنابراین ، همه اعضای IAF یکدیگر را به رسمیت می شناسند و لازم است مقامات اعتباربخشی این کار را انجام دهند: "اعضای نهاد اعتباربخشی باید قصد مشترک خود را برای پیوستن به موافقت نامه تشخیص چند جانبه IAF (MLA) اعلام کنند و معادل اعتبار سایر اعضا را با اعتبار خود تشخیص دهند خود

بنابراین ، تا زمانی که سازمان صدور گواهینامه شما توسط یکی از اعضای IAF معتبر باشد ، گواهینامه های معتبر صادر شده در سطح جهانی پذیرفته می شود

 

 

اخذ ایزو- دریافت ایزو - گرفتن ایزو - صدور ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.